“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Kızıltepe’ye Tam Teşekküllü Modern Ticaret Borsası
Kızıltepe Ticaret Borsası ve Ajansımızın iş birliğiyle geliştirilen, Ajansımızın Güdümlü Proje Desteği kapsamında desteklenen “Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi” projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda proje sözleşmesi, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ ile Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin tarafından imzalandı.

Ajansımızın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Ak Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, Kızıltepe Kaymakamı Mehmet Yüzer, Derik Kaymakamı Hakan Kafkas, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Mardin Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Şükrü Karaboğa, Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, Mardin MÜSİAD Başkanı Nurettin Kasap ile çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcisi katıldı.

Projenin amacı, Mardin’in gıda sektörü değer zincirinin iyileştirilmesi, modern gıda analiz ve ticaret altyapısının kurulması ile gıda sektörü rekabetçiliğinin artırılmasına yönelik olarak teknik kapasitesinin güçlendirilmesidir. “Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi” projesinin uygulanabilmesi için Kızıltepe Ticaret Borsası tarafından yeni hizmet binası yapılacaktır. Modern olarak inşa edilecek binada akredite olmuş tam teşekküllü bir laboratuvar, müzayede salonu, elektronik satış sistemi, dış ticaret destek merkezi ile çiftçi eğitimine yönelik eğitim salonu ve konferans salonu bulunacaktır. Projenin toplam bütçesi 12 milyon olup Ajansımız tarafından 4 milyon hibe desteği sağlanacaktır.

Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ yaptığı açılış konuşmasında, “Ajans olarak bizler bu programda en büyük yatırımlarımızdan birini tanıtmış olacağız. Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi ile TRC3 Bölgesi ve 9 ile hitap edecek bir laboratuvar kurulacaktır. Çünkü ilimize en yakın gıda analiz laboratuvarı Gaziantep’te bulunmaktadır. Ajans olarak Kızıltepe Ticaret Borsamız ile yapacağımız proje ile yeni hizmet binasındaki müzayede salonuyla vatandaş artık alıcı ve satıcı arasında kalmayacaktır. Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan yatırımcılar, hububatçılar bu projeden faydalanacaktır. GAP suyu Mardin’e aktığında bu merkez çok daha aktif hale gelecektir. Projeyi inşallah 18 ay içinde tamamlamayı planlıyoruz. Hedefimiz tarımda kazanan, çiftçiyi geliştiren bir model oluşturmaktır” dedi.

Mardin’de üretilerek ihraç edilecek tarımsal ürünlerin ilde gıda analizine yönelik bir laboratuvar altyapısı bulunmadığından analiz için uzak olan başka illere gönderiliyordu. İhraç edilen bu ürünlerin tahlil kontrol aşamalarında yaşanan sorunlar nedeniyle bazen yirmi dört saatte sonuç alınamıyordu. Bu süre sanayi için çok uzun bir süre olduğundan bu durumda ciddi bekleme kayıpları oluyordu. Mardin’de kurulacak olan gıda analiz ve tahlil laboratuvarı ile ihracatın önündeki en önemli engellerden biri ortadan kaldırılmış olacaktır.

Projenin uygulanarak hayata geçirilmesinin ardından, Mardin’de tarımsal ürünlerin üretim, analiz, şeffaf ticaret ve ihracatını geliştirerek sektörde katma değer sağlayan bütün kesimlere fayda sağlayacak bir altyapı oluşturmaktır. Bunun sonucunda bilgiye dayalı tarımsal ekonomiyi geliştirmek hedeflenmektedir.

Programın sonunda Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ ve Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin tarafından imzalar atıldıktan sonra toplantı sona erdi.
"Dicle Kalkınma Ajansı"