Loading...

Batman

Batman

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Batman; kuzeyde Muş, batıda Diyarbakır, doğuda Bitlis ve Siirt, güneyde ise Mardin ile komşudur. Batman ilinin kuzey ve kuzeydoğusu yüksek, sarp ve dağlık, güneyi ise engebelidir. Dicle Nehri batıdan doğuya doğru il topraklarından akar. İl merkezi, Batman Çayı havzasında düz bir arazi üzerine yerleşmiştir. İlin güneydoğusunda petrol üretimi yapılan Raman Dağı ve Güneydoğu Torosları yer almaktadır. Irak ve Suriye’ye yakınlığı Batman’a stratejik önem kazandırmaktadır. 2 İlin yüzölçümü 4.659 km’dir. İlde karasal iklim hakimiyet göstermektedir.

On bin yıllık tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapan kent, 1950’li yılların başlarında Raman Dağı’nda petrolün bulunmasıyla birlikte hızlı bir nüfus artışı göstermiştir. Raman’da petrolün bulunmasıyla Batman’ın yıldızı da petrole bağlı olarak parlamıştır. 1965 yılında Siirt’e bağlı bir ilçe olan Batman’da bu yıldan itibaren hızlı nüfus artışları gerçekleşmiş ve Batman 1990 yılında Türkiye’nin 72. İli unvanını kazanmıştır.

Türkiye’deki ham petrol üretiminin %71’i Batman’dan karşılanmaktadır. 1955 yılında Türkiye’nin ilk petrol rafinerisi olarak faaliyete geçen Batman Rafineri’si, yıllık 1.1 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahiptir. 1954 yılından bu yana faaliyet gösteren TPAO ve TÜPRAŞ gibi büyük ölçekteki kurumların Batman’da bulunması ilde önemli bir sanayi, üretim ve iş kültürünün oluşmasına zemin hazırlamıştır. Oluşan bu profesyonel iş anlayışı ve girişimci insan kaynağının bulunması ili cazibe merkezi haline getiren en önemli özelliklerden biridir.

Batman’da faaliyet gösteren firmaların %30’unu gıda, %23’ünü inşaat ürünleri, %14’ünü tekstil ve hazır giyim firmaları oluşturmaktadır. Batman, Ortadoğu pazarlarına yakınlığı, erişilebilirliği, güvenli yatırım ortamı, yüksek işgücü arzı, yeterli altyapı hizmetleri gibi avantajları yanında tarıma dayalı sanayi, tekstil, inşaat ürünleri gibi rekabet avantajına sahip olan sektörleri ile içsel potansiyeli ve gelişen sektörleri, bilgi odaklı, üreten, geliştiren, modern teknolojiyi takip eden, sürdürülebilir ve çevre odaklı üretimi esas alan bir sanayi kenti olma yolunda gelişme göstermektedir.