“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Genel Sekreterimiz İstanbul Uluslararası Tekstil ve Hazır Giyim Zirvesine Panelist Olarak Katıldı
Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) tarafından düzenlenen İstanbul Kültür Üniversitesi’nin (İKÜ) ev sahipliğini üstlendiği ‘İstanbul Uluslararası Tekstil ve Hazır Giyim Zirvesi’ gerçekleştirildi. Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ Zirveye panelist olarak katkı sağladı.

Türkiye’nin sektörel anlamda en büyük çatı kuruluşu olan Moda ve Hazır Giyim Federasyonu’nun (MHGF) düzenlediği ve İstanbul Kültür Üniversitesi’nin ev sahipliğini yaptığı İstanbul Uluslararası Tekstil ve Hazır Giyim Zirvesi’nde sektör temsilcileri, küresel ve ulusal tedarikçiler, akademisyenler, bölgesel kanaat önderleri bir araya geldi. Türkiye'nin üretim, istihdam ve ihracatta öncü sektörleri olan tekstil ve hazır giyimin tartışıldığı Zirvede başta Anadolu’dan gelen federasyon üyesi dernekler, kalkınma ajansları yetkilileri, sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileri sektöre yönelik görüş ve önerilerini açıkladılar.

“İstanbul Uluslararası Tekstil ve Hazır Giyim Zirvesi” eş zamanlı düzenlenen sektöre ilişkin on üç farklı panelle iki gün sürdü. Düzenlenen panellerin konu başlıkları; Dünya Tekstil Hazır Giyim Pazarı ve Türkiye, Türk Hazır giyim Zincirleri, Hazır Giyimde Anadolu’nun Gücü Üretim Merkezleri, Sektörde Dijitalleşme ve E-Ticaret, Dış Ticarette Devlet Teşvikleri, Anadolu’da Sektörel Yatırım Bölgeleri, Endüstri 4.0 Yol Haritası ve Süreç Yönetimi, İkinci Kuşak, Yan Sanayi Olmadan Tam Sanayi Olmaz, Tasarım ve Yeni Trendler, Sektörde Çevre Bilinci ve Sürdürebilirlik, Dünya Ekonomisi ve Türkiye, Tekstil 4.O ve Küresel Rekabette Yeni Arayışlar.

Türk tekstil ve hazır giyim sektörü 450 milyar dolarlık küresel pastadan daha fazla pay almak için bir araya gelen zirveye panelist olarak katılan Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ, “Anadolu’da Sektörel Yatırım Bölgeleri” başlıklı panelde konuşmacı olarak sunum yaptı. Genel Sekreterimiz, Ajansımızın faaliyet gösterdiği TRC3 Bölgesi’nin yatırım fırsatları ve yatırım ortamından bahsetti. TRC3 Bölgesi’nde (Mardin, Batman, Siirt, Şırnak) gerçekleştirilecek olan yatırımın fırsata dönüşeceği konusunda bilgi verdi. Ajans’ın Sonuç Odaklı Programlar (SOP) ile yerli ve yabancı sermayeyi bölgeye çektiğini belirtti. Türkiye’nin en genç nüfusunun TRC3 Bölgesi’nde yaşadığını dile getiren Genel Sekreterimiz, işsizliğinde en yoğun yaşandığı yerlerin başında geldiğini söyledi. Bu işsizliğin ortadan kalkması ve bölgeden göçün önlenmesi için emek yoğun sektörlerin başında gelen tekstilin çok önemli olduğunu ifade etti. Genel Sekreterimiz “Özellikle kadın istihdamında neredeyse sektörün yüzde 51’i kadına dayalıdır. Kadının ekonomideki payında hazır giyimin çok büyük bir katkısı ve rolü vardır” dedi.

Zirvenin sonunda Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk tarafından Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ’a panelist olarak katkı sağladıkları için plaket takdim edildi.
"Dicle Kalkınma Ajansı"