“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
DİKA'dan Bin 298 Kişiye İş İmkanı
DİKA, 5 yılda uygulanan mali destek programlarında kullanılan 62 milyon lira kaynakla Mardin, Siirt, Şırnak ve Batman'da bin 298 kişiye iş imkanı sağladı. Genel Sekreter Gülbay: "2015 yılında toplam 42 milyon liralık kaynağı da bu bölgeye dağıtmaya çalışacağız"

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Tabip Gülbay, Ajans’ın 5 yılda kullandığı 62 milyon lira kaynakla Mardin, Siirt, Şırnak ve Batman'da bin 298 kişiye iş imkanı sağladığını söyledi.

Gülbay, bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, DİKA'nın 4 ili kapsayan TRC3 bölgesinde gerçekleştirdiği faaliyetlere ilişkin bilgi verdi.

Ajansın 2009 yılında kurulduğunu anımsatan Gülbay, 5 yılda uygulanan programlarla 216'sı kadın  bin 298 kişinin istihdam edildiğini belirtti.

Gülbay, bölgede daha önce üretilmeyen 173 ürünün üretiminin gerçekleştirildiğini vurgulayarak, yaklaşık 32 kentsel altyapıyla belediyelere ve 13 sanayi bölgesinin altyapısına destek verdiklerini dile getirdi.

"Ajans TRC3 bölgesinde toplam 62 milyon lira kaynak kullandırdı" diyen Gülbay, Mardin'in 19 milyon 300 bin lira ajanstan destek alarak bunu yatırıma dönüştürdüğünü kaydetti.

"Yaklaşık 84 milyon lira bölgede yatırıma dönüşecek"
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile genç istihdamının artırılmasına yönelik 5 milyon avroluk bir projenin imzalanmasının söz konusu olduğunu aktaran Gülbay, bu sayede 15 milyon liralık kaynağın da bu bölgede kullanılmış olacağını vurguladı.

Gülbay, "2015 yılında toplam 42 milyon liralık kaynağı da bu bölgeye dağıtmaya çalışacağız. Yani eş finansmanla yaklaşık 84 milyon lira bölgede yatırıma dönüşecek" dedi.

Bölgede meyveciliğin geliştirilmesine yönelik de program uygulanacağına işaret eden Gülbay, şöyle konuştu: "Kırsalda yöreye uygun meyve bahçeleri kurarak katma değeri daha yüksek ürünlerin yaygınlaştırılması yoluyla özellikle yoksul kesimin gelir düzeyinin artırılmasına ve bu böylece ekonomik açıdan gelişmişlik farkının giderilmesine katkı sunmayı amaçlıyoruz.

Program ile Mardin'de ceviz, badem ve Antep fıstığı, Batman'da, ceviz ve Antep fıstığı, Siirt'te Antep fıstığı ve nar, Şırnak'ta ise ceviz, zeytin, nar ve Antep fıstığı yetiştiriciliğini destekleyeceğiz."
"Dicle Kalkınma Ajansı"