“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Batman Turizmine 1 Milyon 794 Bin ₺ Proje Desteği
Batman Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, Ajansımızın “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında Ajansımıza sundukları “Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi” imzalanarak uygulanmaya başlandı.

Ajansımızın “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” çerçevesinde, Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Ajansımıza sunulan “Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi” başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. Proje sözleşmesi Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ ile Batman İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı tarafından imzalandı. Projenin toplam bütçesi            1 Milyon 794 Bin olup Ajansımız tarafından %75 oranında desteklenerek 1 Milyon 345 Bin hibe desteği sağlanacaktır.

Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi” ile tescilli taşınmaz bir kültür varlığının restorasyon ve rehabilitasyonunun yapılacağını söyledi. Bu sayede geçmişte Süryaniler tarafından metropolit merkezi olarak kullanılan bu Manastır’ın yok olması önlenerek gelecek nesillere ulaştırılacağını ifade etti. Böylece kültürel kalkınmaya destek verilirken, ülkemizde bulunan bir kültürel varlığın korunacağını ve turizme kazandırılacağını belirtti. Genel Sekreterimiz “Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi ile Batman’a ve Bölge’ye ziyarette bulunacak olan turist sayısı artacaktır. Buna paralel olarak Batman’ın turizm altyapısı güçlenecek, turizmde rekabet gücü artacaktır” diyerek ülkemizin hem ekonomik hem de kültürel kalkınmasında Batman’ın payının artacağını dile getirdi.

Mor Kuryakos Manastırı Batman’ın Beşiri İlçesi’nin Ayrancı Köyü’nde bulunan, Batman şehir merkezine 18 km uzaklıkta olan bir yerdir. Yolunun tamamı asfalt olduğundan ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır. Milattan sonra 5. yy'da inşa edilen Manastır Süryaniler tarafından uzun yıllar metropolit merkezi olarak kullanılmıştır. Yerel mimari özellikler olarak ilklerin kullanıldığı bu kültürel yapı, doğal ve beşerî tahribata uğrayarak günümüzde yıkılıp yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Batman şehir merkezinde yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edebileceği tarihi ve kültürel bir alan bulunmadığından buraya gelen turist kafileleri, Batman şehir merkezine girmeden Hasankeyf’e geçtiğinden Batman turizm açısından zayıflamaktadır. Gerçekleştirilecek olan projeyle ziyarete açılacak olan Mor Kuryakos Manastırı Batman merkezine turist çekecek, buna paralel olarak Batman’da bulunan tur şirketleri ve otel işletmeleri bundan istifade edecektir.
"Dicle Kalkınma Ajansı"