DİĞER HABERLER

Dargeçit’te Proje Ofisi Toplantısı
Ulusal Mimarlık Öğrencileri Mardin’de Buluştu
Proje Uygulama Eğitimleri Dört İlde Gerçekleştirildi
Siirt Pervari’ye 2.2 Milyonluk Proje Desteği
Midyat’ta Tekstil Yatırımları Yoğunlaşıyor
Şırnak’a 7.1 Milyonluk Proje Desteği
Mardin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikaları Dağıtıldı
Mardin’in Kadim Sanatına Ajansımızdan 3 Milyon TL Destek
Batman’a 8 Milyonluk Hibe Desteği
Şırnak’ta Yurtdışı Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı


Küçükbaş Hayvan Payetleme Birimi Güdümlü Projesi

Küçükbaş Hayvan Payetleme Birimi Güdümlü Projesi

2018-07-05 13:41:28
Siirt'te "Küçükbaş Hayvan Payetleme Birimi Güdümlü Projesi"nin mutabakat toplantısı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ ve kamu kurum ve kuruluşlarından temsilcilerin katıldığı toplantıda projenin detayları konuşuldu. 

Güdünlü Proje ile Türkiye’nin işsizlik oranının en yüksek olduğu, TRC3 bölgesinde en önemli geçim kaynağı ve istihdam alanı olan hayvancılığı sektörde diğer bölgelerle rekabet edebilir konuma getirmek ve bölgeler arası kalkınma farkını ortadan kaldırılmaya yardımcı olma amacıyla Siirt Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Küçükbaş Hayvan Payetleme Birimi kuralacak.

Projeylei Siirt iline yüksek verimli saf kültür ırkı hayvanların kazandırılması, bu suretle yüksek verimli saf kültür ırklarına ait natif ve dondurulmuş sperma ihtiva eden payetler ile ıslah çalışmalarının yoğunlaştırılması, böylece birim hayvandan elde edilen verim miktarının artırılması amaçlanmaktadır.

Proje ile Kurulacak olan tesis; yüksek verimli saf kültür ırkı hayvanların yetiştirilmesine, bölge veya ülke bazında yüksek verimli yeni genotiplerin elde edilmesine yönelik melezleme ve ıslah çalışmalarının yürütülmesine, birim hayvandan elde edilen verim miktarının artırılmasına, sektörel istihdam alanının genişletilmesine imkân sağlayabilecektir.  

Vali Ali Fuat Atik, projeyi çok önemsediklerini belirterek, emeği geçenleri kutladı. Kentin sorunlarının çözümü için büyük çaba harcandıklarını ifade eden Atik, projenin Türkiye’de ilk olduğunu kaydetti. SİÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Erman da daha önce bir tekeden bir tohumlama sağlanırken proje sayesinde bu sayının 30'a çıkacağını ve yurt dışına da ihracat yapılacağını anlattı.

Genel Sekreter Altındağ ise kente pozitif ayırımcılık yaptıklarını ifade etti. Projenin sadece Siirt'te değil ülke çapında da önemli olduğuna dikkati çeken Altındağ, şöyle konuştu: "Keçi yetiştiriciliğinde Türkiye'de ilk üçe giren bir potansiyelimiz var ama bundan verim olarak çok faydalanmadığımızı ve bir merkez olarak ülkede ilk defa olduğu için projeyi cazip hale getirdik. Biz burada melezleme mantığıyla hayvan ırklarını daha zengin hale getirip, etinden, sütünden, kılından ve tiftiğinden faydalanarak ekonomiye katkı sağlamasını ön gördük. Burada temel amaç ithali engellemek ve ihracata destek verme potansiyelidir. Bu proje hem bölgeyi hem ülkeyi besleyebilecek çok büyük nitelikte, kapsamlı bir projedir."

Proje sayesinde bölgede modern hayvancılığa geçişin teşvik edilmesi amacıyla yetiştiricilerin ileri yetiştirme tekniklerini kullanarak daha verimli hayvanlara sahip olmaları planlanmaktadır. Yetiştiriciler bu yolla hem hayvan sayısında hem de birim başına ürün miktarlarında mevcut verimin üzerinde fayda elde edebileceklerdir. Diğer yandan payetleme birimi, bölgemizde hayvancılık faaliyetlerini yürütenler için bir merkez konumuna dönüşecektir.


 
Basında Dika
Dika'nın basında çıkan haberleri için tıklayınız
Doküman Arşivi
Ajans çalışmaları ile üretilen döküman arşivi
Basında Bölgemiz
Bölgemize ait haberler ve güncel etkinlikler
İhale İlanları
Ajans ve yararlanıcılarına ait ihale ilanları
         
Copyright © 2013 dicle kalkınma ajansı


Notice: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' in /var/www/vhosts/dika.org.tr/httpdocs/index.php on line 129