DİĞER HABERLER

Dargeçit’te Proje Ofisi Toplantısı
Ulusal Mimarlık Öğrencileri Mardin’de Buluştu
Proje Uygulama Eğitimleri Dört İlde Gerçekleştirildi
Siirt Pervari’ye 2.2 Milyonluk Proje Desteği
Midyat’ta Tekstil Yatırımları Yoğunlaşıyor
Şırnak’a 7.1 Milyonluk Proje Desteği
Mardin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikaları Dağıtıldı
Mardin’in Kadim Sanatına Ajansımızdan 3 Milyon TL Destek
Batman’a 8 Milyonluk Hibe Desteği
Şırnak’ta Yurtdışı Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı


Siirt'te Helvacılar Çarşısı Canlanıyor

Siirt'te Helvacılar Çarşısı Canlanıyor

2018-06-27 16:36:12
Siirt’te Helvacılar Çarşısı olarak bilinen kentin yıpranmış tarihi çarşısında fiziksel yıpranmanın giderilmesi, iyileştirme ile birlikte çevre kalitesinin artırılması amaçlanan projenin protokolünün imzalanması için Siirt Belediyesi’nde toplantı gerçekleştirildi. 

"Siirt Eski Çarşıların Rehabilitasyonu Güdümlü Destek Projesi" protokolü imzalandı. Milletvekilleri Yasin AKTAY, Osman ÖREN, Siirt Valisi Ali Fuat ATİK, Siirt Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad TAŞKIN, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz ALTINDAĞ, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü İsmail KEMALOĞLU, İl Kültür Turizm Müdürü Remzi USLU, AK Parti İl Başkanı Fuat Özgür ÇALAPKULU, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan vekili Abdülkadir DEMİRHAN  Siirt Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Cemal KOYUNCU, Kurum ve Kuruluş Temsilcileri, Helvacılar Çarşısı esnafının katıldığı toplantıda proje hakkında bilgilendirme yapıldı. 

Mevcut fiziksel dokuda iyileştirme faaliyetlerinin yapılması ve yerleşim planı yapılması ve çarşıdaki sağlıksız görüntünün ortadan kaldırılması hedeflenen projenin animasyon gösterisi yapıldı. Projeyle birlikte Helvacılar Çarşısı ile Cumhuriyet ve Aydınlar caddelerinde yaklaşık 1400 m2 yol, 40 m2 park alanı yapılması planlanıyor. Helvacılar Çarşısında yer alan yaklaşık 270 işletme sahibi (bakır, yemeni, kunduru, demir, soba, semer, kilim battaniye, seccade gibi ürünleri üreten zanaatkarlar.) rehabilitasyon sayesinde geleneksel dokuda kurgulanmış modern işletmelere sahip olacak. Çarşıdan alışveriş yapan yaklaşık 90.000 vatandaş ve 60.000 turist yenilenen çarşı sayesinde kent ekonomisine canlılık sağlaması öngörülüyor.

Projeyle eski çarşıların canlanacağına inandığını anlatan Taşkın, "Başlangıçta sadece Helvacılar Çarşısı idi ama sonra Cumhuriyet ve Aydınlar caddelerini kapsama alanına aldık. Bu proje inşallah Aydınlar ve Cumhuriyet caddelerinin çehresini değiştirecektir. Projeyle amacımız, yerel ticaretin canlandırılması, fiziksel yıpranmanın giderilmesi, tarih ve kültür mirasının korunmasıdır." diye konuştu.

Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ da ajansın dört ilde kültürel mirasın yaşatılması noktasında sanayi ve turizmi desteklediğini belirtti. Helvacılar Çarşısı'nın kültürel miras mantığıyla korunması gerektiğini ifade ederek: "Belediye Başkan Vekilimizle bu projeyi yürüttük. Buradaki ayakkabıcılardan helvacılara kadar tüm esnaf gruplarının aynı ortamda, kendi değerlerini hijyenik anlamda koruyabilecekleri şekilde, bir nevi yerel ticareti canlandıracak, turistleri cezbedecek olan ve kültürümüzü anlatabilen bir yaklaşımla çalışmayı yaptık. Umuyorum ki bu projelerimiz doğru bir şekilde sürdürülebilir bir kent mantığıyla uygulanır. 50’li, 60’lı yıllardaki gibi çarşımız bir çekim merkezi haline gelir.” Kentlerin hafızasının önemine ve tarihi çarşıların bu konuda üstlendikleri role de değinen Altındağ, yapılacak yenileme ve düzenleme çalışması ile Helvacılar Çarşısının eski ihtişamlı günlerine kavuşacağını kaydetti.


 
Basında Dika
Dika'nın basında çıkan haberleri için tıklayınız
Doküman Arşivi
Ajans çalışmaları ile üretilen döküman arşivi
Basında Bölgemiz
Bölgemize ait haberler ve güncel etkinlikler
İhale İlanları
Ajans ve yararlanıcılarına ait ihale ilanları
         
Copyright © 2013 dicle kalkınma ajansı


Notice: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' in /var/www/vhosts/dika.org.tr/httpdocs/index.php on line 129