Loading...
TÜBİTAK Ufuk2020 Adlı Yeni Bir Web Sitesi Açtı 22 Mart 2017 | 14:27

2017-03-22 14:27:58

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) dünyanın en büyük bütçeli araştırma ve inovasyon programı olan AB Ufuk2020 Çerçeve Programı için www.ufuk2020.org.tr adlı yeni bir web sitesini erişime açtı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, Avrupa Birliği (AB) Ufuk2020 Çerçeve Programı ile yeni başarı hikâyelerine imza atmak istediklerini, bu kapsamda yeni bir internet sitesi hazırlayarak erişime açtıklarını belirterek, "TÜBİTAK olarak ulusal programlardaki başvuru ve değerlendirme süreçlerinin Ufuk2020 Programı ile uyumlaştırılması çalışmalarına hız kazandırdık" dedi.

Ufuk2020 Programı nın ulusal koordinasyonunun TÜBİTAK tarafından yürütüldüğünü anımsatan Prof. Ergin, daha önceki AB çerçeve programları vasıtasıyla 120 nin üzerinde ülkeyle elde edilen uluslararası işbirliği deneyimini, Ufuk2020 de rekabet avantajına dönüştürmek ve yeni başarı hikayelerine imza atmak istediklerini söyledi. Çalışmalar kapsamında Ufuk2020 için yeni bir internet sitesi hazırladıklarını dile getiren Prof. Ergin, erişime açılan www.ufuk2020.org.tr ile bu kararlı tutumu daha da görünür hale getirdiklerini kaydetti.

Türkiye nin söz konusu programdaki başarısının her geçen gün artan bir ivme ile yükseldiğine ve Avrupa daki araştırma ve inovasyon rekabetinde öne çıkmaya başladığına işaret eden Prof. Ergin, TÜBİTAK olarak bunu desteklemek amacıyla ulusal programlardaki başvuru ve değerlendirme süreçlerinin Ufuk2020 Programı ile uyumlaştırılması çalışmalarına hız kazandırdıklarını aktardı.

Yeni sitenin Türkçe ve İngilizce sayfa olarak ayrı ayrı hazırlandığına, sitenin birçok konuda kullanıcılara Ar-Ge ve inovasyon desteği sunduğuna dikkati çeken Prof. Ergin, şunları söyledi: "Örneğin çevre konusunda Ar-Ge ve inovasyon desteğine ihtiyaç duyuyorsunuz. Ufuk2020 Destekleri sekmesine tıkladığınızda, karşılaşacağınız Tematik Alanlar altındaki Çevre ve Hammadeler başlığına ulaşacaksınız. Diğer tematik alanlarda olduğu gibi Çevre ve Hammaddeler başlığı altında alan bilgisi ve çağrıları, haberleri, ulusal irtibat noktası ile başarı hikâyeleri gibi temel bilgilere ulaşabilirsiniz."

Sitenin sadece iş birliği hedefiyle değil, ülkelerin hangi konularda faaliyet gösterdiği ve başarılı olduğu potansiyel alanlar hakkında bilgi almak için bile ziyaret edilebileceğine değinen Prof. Ergin, "Herkesi, 80 milyar avroluk fonuyla, dünyanın en büyük bütçeli araştırma ve inovasyon programı olan AB Ufuk2020 Çerçeve Programı nın yeni internet sitesi www.ufuk2020.org.tr  yi ziyarete ve üye olmaya davet ediyoruz. Ayrıca Facebook sayfamızı beğenenler ve Twitter da Ufuk2020 yi takip edenler faaliyetlerimiz hakkındaki güncel bilgilere de erişebilirler" dedi.