Loading...
Haber Galerisi
Şırnaklı Balık Üreticilerinden Modern Üretim Tesislerine Çalışma Ziyareti 04 Eylül 2023 | 16:14

Şırnak’ta balıkçılık alanında yatırımı olan ve yatırım yapmayı düşünen 10 üretici, iyi uygulama örneklerini görmek amacıyla Ajansımız ile Şırnak Valiliği’nin desteği ve Şırnak İl Tarım Müdürlüğü’nün koordinasyonuyla Muğla’da bulunan kurumsal firmaları ziyaret etti.

Ajansımızın 2023 Yılı Çalışma Programında yer alan "Üretici ve Üretici Örgütlenmelerine Yönelik İyi Uygulama Ziyareti ve Yerinde Eğitim Programı" kapsamında gerçekleştirilen faaliyete 10 üretici ve 5 tarım müdürlüğü personeli katılım sağladı.

Kültür balıkçılığı alanında birçok Avrupa ülkesine ihracat yapan “Noordzee Su Ürünleri A.Ş.” ile “Gümüşdoğa Su Ürünleri A.Ş.” firmalarından kurumsallaşma, pazarlama ve üretim teknikleri konusunda bilgi alan yatırımcılar üretim tesislerini yerinde gördüler.

Programın temel amacı, sürdürülebilir kırsal kalkınma anlayışıyla, üretici birlikleri yoluyla aile işletmelerinin üretim kapasitesinin artırılması, refah düzeyinin yükseltilmesi, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve nüfusun kırsalda tutundurulması olarak belirlenmiştir.

Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen teknik gezi ile kültür balıkçılığı yatırımlarının Şırnak’ta artırılması yoluyla kırsal işgücünün istihdam edilebilirliğinin artırılması hedeflenmektedir.

Şırnaklı balık üreticileri ile su ürünleri yetiştiriciliği uzmanı il tarım müdürlüğü personelleri, kurumsal kapasitesi yüksek ihracatçı firmalara yaptıkları ziyaret kapsamında kültür balıkçılığı üretim teknolojileri, verim artışı, kurumsallaşma, markalaşma, ürün pazarlama ve ihracat konularında yetkililerden bilgi aldılar.

Balık yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar ile sektörün durumu hakkında gerçekleştirilen tecrübe paylaşımı programı 4 gün sürdü.