Loading...
Haber Galerisi
Mardin’de “Kokunun İzinde Mezopotamya” Sergisi 28 Eylül 2023 | 16:15

“Kokunun İzinde Mezopotamya” Mardin Sergisi, Mardin Valiliği, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Ajansımız ile Koku Kültürü ve Turizm Derneği iş birliğiyle Mardin Müzesi'nde gerçekleştirildi.

Serginin açılış konuşmaları, Mardin Vali Yardımcısı Hasan Kurt, GAP BKİ Başkanı Hasan Maral ve Ajansımız Genel Sekreter Vekili Dr. Murat Katı tarafından yapıldı. Açılış konuşmalarının ardından “Kokunun İzinde Mezopotamya” adlı tanıtım filmi gösterildi.

Daha önce Şanlıurfa ve Diyarbakır’da gerçekleştirilen “Kokunun İzinde Mezopotamya” sergisinin üçüncüsü kadim medeniyetlerin en önemli koku rotalarından biri olan Mardin’de yapıldı. Kokunun kadim tarihine yapay zekâ ile bir yolculuğun yapıldığı sergide tarih boyunca kullanılan güzel kokuların sağlık, güzellik ve ibadet sırasında kullanımına dair katılımcılara bilgi verildi.

Sergide, Mardin Artuklu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Elif Hanar ile Koku Kültürü ve Turizm Derneği Başkan Yardımcısı, Parfüm Tasarımcısı ve Koku Uzmanı Bihter Türkan Ergül tarafından Mardin’in koku kültürü hakkında sunumlar yapıldı.

“Kokunun İzinde Mezopotamya: Mardin Sergisi” güzel koku kültürünün tarihteki izlerini barındırıyor. Şahit olduğu çok sayıda medeniyet için önemli kültür ve inanç merkezlerinden biri olan Mardin’de kadim medeniyetlerin koku izleri ziyaretçilerle buluştu.

Mardin Müzesi’nde bir ay boyunca meraklılarını ağırlayacak olan sergide, ziyaretçiler tarihi koku kaplarını inceleyerek, Mardin’de kadim medeniyetlerden günümüze miras kalan güzel kokularını deneyimleme fırsatı buldular.