Loading...
Haber Galerisi
Gercüş Bağ Bozumu ve Gastronomi Festivali Ajansımız Desteğiyle Gerçekleştirildi 17 Ekim 2023 | 15:15

Batman’ın Gercüş ilçesinde, yöreye has Mezrone Üzümünün tanıtılması ve bağcılığın teşvik edilmesi amacıyla “2. Gercüş Bağ Bozumu ve Gastronomi Festivali” düzenlendi.

Ajansımızın desteğiyle, Batman Valiliği öncülüğünde, Gercüş Kaymakamlığı tarafından organize edilen festival, Batman Belediyesi, İl Özel İdaresi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Gercüş Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirildi.

Ajansımız Genel Sekreter Vekili Dr. Murat Katı’nın katıldığı festivalde, yerli üzüm türleri tanıtıldı, kazanlarda üzüm suyu (Şıra) kaynatılarak cevizli sucuk, pestil ve pekmez gibi yöresel lezzetler hazırlandı.

Bu yıl ikincisi yapılan festivale, Batman Valisi Ekrem Canalp ve Gercüş Kaymakamı Muhammed Öztaş’ın yanı sıra tüm ilçe kaymakamları, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, STK temsilcileri ile çok sayıda çiftçi ve vatandaş katıldı.

Filistin’de yaşanan insanlık dramı nedeniyle müzikli gösterilerin iptal edildiği etkinlik, Gercüş ilçe merkezine yakın bir bağ alanında üzüm hasadı ve ikramıyla başladı. Ardından davetliler ilçe merkezinde kurulan yöresel lezzet ve ürünlerin sergilendiği stantları gezerek onları tatma imkânı buldular. Daha sonra Mehmet Şimşek Orman Parkı’nda uçurtma şenliğiyle devam eden etkinlik, Kırkat Göleti’nde yapılan kano yarışı ve dalgıç gösterisiyle son buldu.