Loading...
Haber Galerisi
Dara Antik Kenti’nde Desteklediğimiz Projeler TRT Haber’de Yayınlanacak 23 Eylül 2021 | 11:55

Ülkemizin resmi kanalı TRT Haber’de yayınlanan “Kalkınma Ajandası” programı kapsamında, Ajansımızın desteklemiş olduğu “Dara Antik Kenti” projeleri tanıtım çekimleri Mardin’de gerçekleştirildi.

Kalkınma Ajanslarının desteklemiş oldukları projelerin ülke kalkınmasına olan katkısını ekrana taşıyan TRT Haber Kalkınma Ajandası Programı, Ajansımızın Dara Antik Kenti’nde hayata geçirmiş olduğu projeleri konu aldı. Bu amaçla Mardin’e gelen program ekibi, Dara Antik Kenti’nde Ajansımız tarafından desteklenen iki projenin tarihi ve turistik açıdan meydana getirmiş olduğu katma değeri ortaya koyan çekimler gerçekleştirdiler. Ajansımızın desteklemiş olduğu projeler, 2015 yılında Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında Mardin Müze Müdürlüğü’nün “Dara Antik Kenti Ören Yeri Turizm Altyapı Projesi” ile 2018 Yılı Cazibe Merkezleri Destekleme Programı çerçevesinde yine Mardin Müze Müdürlüğü’nün “Dara Antik Kenti Örenyeri Çevre Düzenlemesi Projesi” dir.

Halen uygulanmaya devam eden Dara Antik Kenti Örenyeri Çevre Düzenlemesi Projesinin amacı Dünyadaki en önemli sur yapılarından biri olan Dara surlarının ayağa kaldırılması, Agora Caddesi denilen toprak altında kalmış pazar yeri alanlarının ortaya çıkarılarak turizme kazandırılmasıdır. Bu amaçla konservasyon, çevre düzenlemesi ve ziyaretçi karşılama merkezi çalışmaları sonucunda, Dara Antik Kenti’nin rahat ve uygun koşullarda gezilebilen bir turizm destinasyonuna dönüştürülmesidir. Projenin toplam bütçesi 4 Milyon TL olup tamamı Ajansımız tarafından karşılanmaktadır. 2019 yılında uygulanmaya başlanan projenin 2021 yılı sonunda tamamlanması planlanmaktadır.

Ajansımızın Dara Antik Kenti’ne yönelik bir diğer desteği olan “Dara Antik Kenti Ören Yeri Turizm Altyapı Projesi” ile Dara Antik Kenti içerisinde yer alan Nekropol olarak adlandırılan kapalı kaya mezarlık alanının ziyaretçiler için gezilebilir bir alan haline getirilmesidir. Bu amaçla ören yeri yontulmuş kaya içerisinde yer alan galeri mezar bölümünün restorasyonu yapılmıştır. Mezarların incelenebilmesi amacıyla camdan bir platform inşa edilerek mekân estetik bir görünüme kavuşturulmuştur. Proje maliyeti olan 85 Bin TL’nin tamamı Ajansımız tarafından karşılanmıştır. Proje 2016 yılında uygulanmaya başlanarak aynı yıl içerisinde tamamlanmıştır.

Doğunun Efes’i olarak adlandırılan Dara Antik Kenti’nin hem ulusal hem de uluslararası alanda tanıtılması amacıyla, Ajansımız tarafından desteklenerek hayata geçirilen projelerin kamera çekimleri yapıldıktan sonra, cuma günü saat 12.45’te TRT Haber Kalkınma Ajandası programında yayınlanacaktır.