Loading...
Haber Galerisi
Kalkınma Ajansları Genel Müdürümüz Mardin’de İncelemelerde Bulundu 28 Haziran 2021 | 20:49

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürümüz Barış Yeniçeri Ajansımızı ziyaret ederek çeşitli saha ziyaretleri gerçekleştirdi.

Ajansımızın Mardin’de hayata geçirmiş olduğu projeleri yerinde görmek amacıyla Ajansımızı ziyaret eden Kalkınma Ajansları Genel Müdürümüzü Ajans Genel Sekreterimiz Dr. Ahmet Alanlı karşıladı. İlk olarak Ajans personelimizin çalışma ofislerini gezen Genel Müdürümüz kendileriyle tanışarak ayaküstü sohbet etti. Ardından Ajans uzmanlarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Daha sonra Ajans Genel Sekreterimiz ve Birim Başkanlarıyla toplantı yaparak kendilerinden Ajansımızın desteklemiş olduğu projeler hakkında bilgi aldı.

Genel Müdürümüz Yeniçeri, Mardin’de Ajansımız tarafından desteklenerek uygulanmış olan bazı projelerde incelemelerde bulundu. Başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Cazibe Merkezleri’ni Destekleme Programı kapsamında desteklenen Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin “Mardin Tarihi Çarşıların Canlandırılması” projesinin eski sokaklarını gezdi. Proje ile birlikte çeşitli sektörlerden oluşan 13 farklı mesleğe ait çarşıların zamana yenik düşmüş olan dükkânları restore edilerek ayağa kaldırıldı. Tarihi çarşıların canlandırılması projesinin toplam bütçesi 11 Milyon 237 Bin ₺ olup 8 Milyon ₺ hibe desteği sağlandı.

Ardından Genel Müdürümüz, Ajansımızın Güdümlü Proje Desteği kapsamında desteklenen Artuklu Belediyesi’nin “Mardin Tasarım ve İnovasyon Merkezi” projesinin tarihi binasında bulunan çeşitli tasarım ve inovasyon atölyelerini ziyaret ederek yerinde gördü. Projenin toplam bütçesi 1 Milyon 775 Bin ₺ olup projeye Ajansımız tarafından % 90 oranında katkı sağlandı.

Daha sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı” kapsamında desteklenen “Dara Antik Kenti Örenyeri Çevre Düzenlemesi ve Restorasyon Projesi” sahasını ziyaret eden Genel Müdürümüz, yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılan yerleri gezdi. Mardin Müze Müdürlüğü’nün proje sahibi Ajansımızın da yürütücü olduğu projenin toplam bütçesi 4 Milyon ₺ olup % 100 oranında hibe desteği verildi.

Son olarak Mardin’in tarihi ve turistik yerlerinden olan Mardin Kalesi ile Kasımiye Medresesi’ni ziyaret eden Kalkınma Ajansları Genel Müdürümüz Barış Yeniçeri’nin Mardin programı sona erdi.