Loading...
Duyuru Galerisi
Gelecek Turizmde Projesi’ne Başvurular 10 Temmuz’a Uzatıldı 30 Haziran 2015 | 17:43

Anadolu Efes, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle, sürdürülebilir turizmle yerel kalkınmaya destek vermek üzere hayata geçirilen Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu’nun üçüncü dönem başvuruları, 10 Temmuz’da sona erecek.

Anadolu Efes, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve UNDP ortaklığında 2007 yılında hayata geçirilen ‘Gelecek Turizmde’ Projesi kapsamında bu yıl da sürdürülebilir turizme katkı sağlayacak 3 projeye destek verilecek.

Yerel turizm aktörlerinin ve sivil toplum örgütlerinin kamu kuruluşları ve özel kuruluşlarla işbirlikleri geliştirerek sürdürülebilir turizm alanında iyi örneklerin çoğalmasını hedefleyen Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu için başvurular, 12 Mayıs – 10 Temmuz tarihleri arasında alınacak. Seçilecek projelere fon desteğinin yanı sıra iletişim, eğitim ve mentorluk desteği de verilecek.

 

2012 – 2013 yıllarında 74 ilden 440 proje başvuru yaptı

Projenin ilk yılında  ‘%100 Misia Projesi’, ‘Mardin’de Kadın Liderliğinde Sürdürülebilir Turizm Girişimlerinin Yaratılması Projesi’ ve ‘Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı Projesi’ destek kapsamına alınırken; ikinci dönemde desteklenmek üzere ‘Dünyanın En Eski Tapınağı Göbeklitepe’de Taş İşçiliği’, ‘Malatya’nın Mirası Arslantepe’ ve ‘Safranbolu Hatırası Projesi’ seçildi.

 

Gelecek Turizmde 2007 yılında Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi’yle başladı

Anadolu Efes, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle 2007 yılında Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi (DATUR)’ni hayata geçirdi. Proje kapsamında Erzurum’un Uzundere İlçesi’nde 20’den fazla ev pansiyonu açıldı ve turizme hizmet eden biri kadın derneği olmak üzere toplam 3 sivil toplum kuruluşu kuruldu. Kuş gözlemi gibi yerel festivallerin yanında, fotoğrafçılık, dağ yürüyüşü, dağ bisikleti, kamping, piknik, kano, yelken, kürekçilik, su kayağı gibi spor aktiviteleri düzenlendi. Projeyle, yerli ve yabancı turistlerin bölgeye olan ilgisinin artması sağlandı. Uzundere İlçesi, Ekim 2013’te Bakanlar Kurulu kararıyla Turizm Merkezi ilan edildi.

Proje kapsamında ayrıca 2007-2012 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi ile 27 ilde 5000 kişiye turizm eğitimleri verildi; eğitimler sonucu birçok yerel derneğin kurulmasına destek sağlandı.

 

10 şehirde …. Sivil Toplum Kuruluşu …. Yerel Yönetim Buluşma

Başvurulan projelerde özel sektör, kamu ve STK işbirliği büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda Türkiye’nin farklı şehirlerinde gerçekleştirilen Kapasite Geliştirme Seminerleri ile yeni dönem başvuruların kalitesini artırmak hedeflendi. İstanbul dışında 10 şehirde STK ile buluşulan seminerler kapsamında 505 kişiye sürdürülebilir turizm hakkında bilgi verildi, proje yazma teknikleri eğitimi verildi.

 

 ‘Dünyalar Senin’ blogu yayında…

Gelecek Turizmde’ni yeni dijital platformu  ‘Dünyalar Senin’ adlı bloğu hayata geçirdi.

Dünyalar Senin Blog’unda Saffet Emre Tonguç öncülüğünde Refika Birgül, Billur Saatçi, Styleboom, Engin Kaban, Altuğ Galip ve Önder Koca gibi birbirinden değerli altı blogger, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki yerel kültürü ön plana çıkaran sürdürülebilir turizm projelerini ziyaret ediyorlar ve başlarına gelen güzellikleri, gittikleri yöreleri, dokundukları tarihi, sürdürülebilir turizmi ve sorumlu turist olmayı anlatıyorlar.

12 Mayıs’ta başlayacak olan Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu başvuru ve değerlendirme süreciyle ilgili detaylı bilgi için  www.gelecekturizmde.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bilgi için: Yeliz Sarı/ Ünite İletişim  (212) 272 93 13

yeliz.sari@unite.com.tr;  www.unite.com.tr