“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Şırnak’ta Yurtdışı Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Ajansımız ve Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) ortak platformda Cizre’de yatırımcılarla bir araya geldi. Yatırımcılara yurtdışı faaliyetlerinde ve girişimlerinde faydalanabilecekleri destekler ‘’Yurtdışı Destekleri Bilgilendirme Toplantısı’’ ile aktarıldı.

Ajansımız bölgemizin yurtdışına açılan kapısı olmaya devam ediyor. Bu kapsamda faaliyetlerine bir yenisini daha ekleyen Ajansımız, yatırımcı ve yatırımcı adaylarına “Yurtdışı Devlet Desteklerini” aktarmayı ve bu konuda bölge sermayedarlarını bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Devamında ise bu yatırımcılara Ajans personelimizce danışmanlık yapılarak ülkemizin ve bölgemizin yurtdışındaki ekonomik gücünü artırmak hedefleniyor. Bu kapsamda Cizre’de geniş katılımlı bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantımıza Doğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (DAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, DAİB Genel Sekreteri Murat Karapınar ve Silopi Kaymakamı Sezer Işıktaş ve 90 civarında bölge yatırımcısı katılım sağladı. Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantımızda Altındağ bölgedeki fırsatların potansiyelinin yatırımcılar tarafından bilinmesinin önemini vurguladı ve ‘’Devletimizin özellikle Bölgemize karşı pozitif ayrımcılığı var, bizler de Ajans olarak Şırnak’a her türlü desteği vermeye hazırız, bu konuda talep etmek sizden, yardımcı olma hususu ise Ajansımızdandır. Sıradaki toplantımızı ise Silopi’de olacak şekilde düzenlemeyi planlamaktayız, ilimizdeki her ilçeye dokunacağız’’ dedi.Toplantımızda;
•          Yurt dışı şube açma – Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE)
•          İhracatçıya Alıcı Kredisi ve Sigorta Tazmin Desteği
•          Fuar Katılım Desteği
•          Tasarım Desteği
•          Yurtdışı Birim, Marka ve Tanıtım Desteği
•          Markalaşma ve Turquality Desteği
•          Tarımsal Ürünlerde İhracat İadesi Yardımları şeklinde yurtdışına açılımda önem arz eden konular ele alınmıştır.

Ülkemizin önemli ihracatının yapıldığı sınır kapımız Habur’a olan lojistik yakınlık ve Orta Doğu pazarının büyüklüğü gibi stratejik etmenlere sahip olan bölgemiz yatırımcılarının gücüne bilgi ile yön vermeyi hedeflemekteyiz. DAİB ile Ajansımızdan olarak iş birliğini daha da ileriye götürme planımız doğrultusunda çalışmalarımıza hız kazandıracağız. Toplantımıza katılan bütün katılımcılarımıza teşekkürlerimizi iletiriz.
"Dicle Kalkınma Ajansı"