“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Siirt'te Alternatif Finansman Kaynakları Eğitim Semineri
Siirt Ticaret ve Sanayi Odası ile Ajansımızın iş birliğiyle Siirt'te "Alternatif Finansman Kaynaklarına Erişim Eğitim Semineri" düzenlendi.

Siirt'teki yatırımcıların finansman kaynakları konusunda bilgi edinmesi amacıyla Siirt Ticaret ve Sanayi Odası'nda eğitim semineri gerçekleştirildi. Seminerde finansman kavramının tanımı, ne tür finansman kaynaklarına ihtiyaç duyulabileceği ve finansman bulma yöntemleri hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Özkaynaklar, yabancı kaynaklar ve oto finansman gibi temel fon kaynakları konularına ve bu kaynakların içeriğine değinildi. Siirt’te yatırımcılar için önemli bir fon kaynağı olan banka kredilerine ulaşımda yaşanılan güçlüklerden, bankaların dış borçlanma ve kredi notu gibi sebeplerden dolayı kaynak bulmada yaşadıkları sıkıntılardan söz edildi. Faizsiz kredi imkanları ve bu kaynağa erişim ile ilgili detaylı olarak katılım bankalarının çalışma sistemleri ve İslam kalkınma bankalarından bahsedildi.

Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Finansman kavramı işletmenin ihtiyaç duyduğu fonları en uygun koşullarla ve işletmelerde mevcut sağlanan fonların en etkili şekilde kullanılması, değerlendirilmesini sağlama çabalarına yönelik işletmecilik fonksiyonudur. Para piyasalarında işletmelerin bu fonları sağlama hususunda belirleyebilecekleri alternatif kaynaklar vardır. Yatırımcılar kaynaklar ve ulaşım yöntemleri hakkında bilgi sahibi olurken yatırım yaptıkları veya yapacakları sektörlere ilişkin pazarlarda rekabet üstünlüğü sağlayacaklar. Bu kaynakların neler olduğu ve bu kaynaklara nasıl ulaşılacağı ile ilgili yatırımcılarımızın bilgi edinmesini sağlamak amacıyla bu eğitim seminerini düzenledik” dedi.

Eğitimde yatırımcılara kredi garanti fonu, risk sermayelerinden Kobi AŞ, İstanbul Risk Sermayesi, melek yatırımcılar, factoring, forfaiting, leasing, sat, geri kirala ve takas konularında bilgi verildi. Ayrıca yurtdışı finansman kaynakları ile ülkemizde var olan ithalat ve ihracat destek sistemleri konusunda detaylı bilgilendirme yapıldı.

İlgili kamu kurumlarından firmalara, akademisyenlerden girişimcilere kadar geniş çapta katılım sağlanan seminerin, yatırım ortamının geliştirilmesine yönelik yatırımcı ve girişimcilere önemli katkılar sağlaması hedeflenmektedir.
"Dicle Kalkınma Ajansı"