“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Midyat’ta Cezaevi Hükümlülerine Girişimcilik Eğitimi Sertifika Töreni
Midyat Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda cezaevinde bulunan hükümlülere yönelik olarak “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifika Töreni” düzenlendi.

Midyat M Tipi Açık Cezaevi’nde tutuklu bulunan hükümlülere Ajansımız tarafından gerçekleştirilen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” sertifikaları dağıtıldı. Midyat Açık Cezaevi’nde yapılan törene, Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Zeynel Abidin Akkiraz, Midyat Cezaevi Savcısı Abdulkadir Boran, Cezaevi Müdürü Mikayil Mahmat, Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ ile Cezaevi hükümlüleri katıldı.

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) Mardin Müdürlüğü ile Ajansımızın yaptığı iş birliği kapsamında, Midyat Açık Ceza İnfaz Kurumu’nun talebiyle, Cezaevi’nde bulunan hükümlülere Ajansımız tarafından “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” verildi. Midyat Açık Cezaevi’nde bulunan otuz hükümlüye verilen eğitim dört gün sürdü.

Programda konuşma yapan Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ, bugün çok anlamlı bir törende bir araya geldiklerini belirterek cezaevinde bulunan hükümlülerin “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” alarak tahliye olduklarında kendileri için bir işyeri kurma potansiyelleri olacağını söyledi. Ajans’ın KOSGEB ile yaptığı iş birliği kapsamında özellikle engelli, bayan ve gençler gibi dezavantajlı gruplara yönelik olarak düzenledikleri girişimcilik eğitimlerinin kısıtlı bulunan hükümlülere veriliyor olması başka bir dezavantajlı gruba katkı sağlaması açısından önemli olduğunu ifade etti. Genel Sekreterimiz “İnşallah burada bulunan kader mahkumlarının, bu tür eğitimler sayesinde ileriki hayatlarına ışık tutacak doğru işler yapacaklarına inanıyorum. Her insan beşer olması hasebiyle hatalar yapabilir önemli olan bu hatalardan ders çıkararak gelecek yaşamında doğru bir yol çizmesidir. İnanıyorum ki bu eğitimi alan hükümlüler, buradan çıktıktan sonra kendilerine yeni bir sayfa açacak ve girişimci ruhlarını ortaya çıkararak güzel işler ortaya koyacaklardır” dedi.

Uygulamalı girişimcilik eğitimleri yeni girişimci adaylarının fizibilite ve iş planına dayanarak bilinçli yatırım yapmalarını desteklemek amacıyla düzenlenmektedir. Bu eğitimlerle ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörlerinden biri olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması hedeflenmektedir.

Girişimcilerin iş kurma ve yürütme konularında bilgi ve becerilerini geliştirmek, başarılı iş planlarını iş modellerini ödüllendirmek, girişimcilik ekosisteminde yer alan aktörler arası iş birliğini arttırmaktır. Yeni kurulan işletmelerin en kırılgan oldukları dönemde hayatta kalma oranının arttırılmasına katkı sağlayacak yapıların, ulusal plan, programlar doğrultusunda yeni işletmelerin kurulmasını ve sürdürülmesini sağlamaktır.

Eğitimleri başarıyla tamamlayan katılımcılar, “KOSGEB’in Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” kapsamında yer alan yeni girişimci desteğinden faydalanabileceklerdir. KOSGEB Mardin Müdürlüğü tarafından geleneksel girişimcilere 60 Bin  ileri girişimcilere 370 Bin 'ye kadar mali destek sağlanacaktır.
 
"Dicle Kalkınma Ajansı"