“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Melek Yatırım Ağına Dahil Olduk
Güneydoğu Anadolu Bölgesi (GAP) Kalkınma Ajansları ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğiyle "Melek Yatırım Ağı" protokolü imzalandı.
GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde faaliyet gösteren Dicle Kalkınma Ajansı, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve İpekyolu Kalkınma Ajansı işbirliğiyle GAP BAN (GAP Melek Yatırım Ağı) protokolü imzalandı. Diyarbakır'da gerçekleştirilen imza törenine Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, GAP BKİ Başkanı Sadrettin Karahocagil, Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Sektörle İlişkiler ve Kambiyo Genel Müdürü Dr. Hakan Ertürk, Dünya Melek Yatırım Forumu Başkanı Baybars Altuntaş, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri. Dr. Hasan Maral, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz'ın yanı sıra pek çok kuruluş ve STK temsilcisi katıldı.
İmza töreninde konuşan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Bugün Güneydoğu Anadolu Melek Yatırım Ağının kurulmasını ve bölgeyi kapsayan yenilikçi bir bakış açısıyla girişimci anlayışının, tarihi bir dönüm noktasına tanıklık ediyoruz. Başlatacağımız Güneydoğu Melek Yatırım Ağı ile yatırım kavramının, bir anlamda altyapısını başlatacağımız süreç, kalkınma ve gelişme adına dünyanın diliyle ve iletişimiyle buluşmamız demektir. Girişimcilik kavramına yeni bir bakış açısı ve çağdaş bir yorum getirmemiz demek olacaktır. Bu kapsamda genç fikirlerin, güven verici projelerin desteklenmesini hedefliyoruz” dedi.
GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, “Melek Yatırımcılık konusunda tüm tarafların bugün bir arada olmasını çok önemsiyorum. Kalkınma Ajanslarıyla şu ana kadar ciddi projeleri hayata geçirdik. Bölgemizin Melek Yatırımcılığın yeni yükselen yıldızı olacağına inanıyorum” dedi.
Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ "Melek Yatırımcı, henüz yolun başında olan bir iş fırsatına yatırım yapan, işletmelerin büyümeleri veya gelişmeleri için sermaye sağlayan kişidir. Melek yatırımcının amacı, yeni oluşan ve potansiyel vaad eden projelere maddi destek sağlayarak, söz konusu projeleri geliştirmektir. Yani yüksek getiri potansiyeli olan bir iş fikri uygulama aşamasına geldiğinde melek yatırımcının ilgisini çekmektedir. Melek Yatırımcıdaki melek kavramı, girişimcileri kurtaran ve bir adım ileri gitmelerini sağlayan kişiyi temsil etmektedir" diyerek dünyada hızla büyüyen melek yatırımcı ağına GAP Bölgesinin dahil olmasının bölge için önemli fırsatlar sunacağını söyledi.
Dünya Melek Yatırım Forumu Başkanı Baybars Altuntaş, “Dünyada Melek Yatırımcılar başta Amerika ve Avrupa olmak üzere önemli yatırımların hayata geçmesini sağlıyor. Bugün kurulacak ağ, Kalkınma Ajansları arasında Hollanda’nın ardından kurulan ikinci ağ olacak. Türkiye’de Kalkınma Ajansları iş birliğiyle kurulan tek ağ olma özelliğini taşıyacak. Özellikle üniversite öğrencilerinin ortaya koyduğu fikirlerin yakın zamanda hayata geçmesini sağlayacaktır. Sadece bölge insanı değil aynı zamanda yabancı yatırımcıların bölgeye gelmesine ön ayak olacak, ortak yatırımların önü açılacaktır” şeklinde konuştu.
İmza töreninin ardından iki günlük Melek Yatırımcı Sertifika Programı katılımcılarına sertifikaları takdim edildi.
 
"Dicle Kalkınma Ajansı"