“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Mardin’de Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı
Basın İlan Kurumu, Ajansımızın “Teknik Destek Programı” kapsamında Ajansımıza sundukları “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı” projesi Mardin'de gerçekleştirildi.

Ajansımızın “Teknik Destek Programı” kapsamında desteklenen Basın İlan Kurumu Mardin Şube Müdürlüğü’nün “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı” projesi uygulanarak hayata geçirildi. Mardin’de yazılı basın sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün karşılanmasına yönelik olarak gerçekleştirilen programda, yeni nesil gazetecilik konusunda yirmi beş kişiye eğitim verildi. Alanında uzman ve akademisyenlerin katılımıyla Artuklu Kaymakamlığı konferans salonunda gerçekleştirilen eğitim dört hafta sürdü.

Eğitim programının son gününde Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ kursiyerler ile biraraya geldi. Ajansımızın desteğiyle gerçekleştirilen bu eğitimin Mardin basın camiasına büyük bir katkı sağlayacağına inandığını belirten Genel Sekreterimiz özellikle eğitimin sonunda kursiyerlerin istihdam edilecek olması bu programın en büyük meyvesi olacağını söyledi. Altındağ “Yaklaşık bir ay süren eğitimin, hem katılımcılar hem de Mardin’deki gazeteler açısından değerlendirildiğinde, her iki taraf için çok verimli bir çıktıları olacaktır. Ajans olarak daha önce olduğu gibi, bundan sonrada topluma yarar sağlayacak her türlü projeye destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Basın İlan Kurumu Mardin Şube Müdürü Adnan Günbegi yaptığı açıklamada “Bu eğitim programını BİK Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Ertem ile BİK Genel Müdürü Yakup Karaca’nın himayelerinde gerçekleştirdik. Bu eğitimi almak isteyen 40 kişiden 25’i mülakat sınavını geçerek eğitim almaya hak kazandı. Dört haftalık eğitimin ardından yapılacak olan yazılı sınavda başarılı olan kursiyerler İŞKUR’un işbaşı programı çerçevesinde Gazete, Ajans veya Tv’lerde istihdam edilecektir. Bu eğitimin gerçekleşmesinde bize destek sağlayan DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ve İŞKUR İl Müdürü Mehmet Akın’a teşekkür ediyorum” dedi.

Eğitimler, İlke Haber Ajansı (İLKHA) Genel Müdürü Mahmut İrtem, Mardin Artuklu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Beyhan Kanter, Doç. Dr. Ömer Bozkurt, TRT Haber Spikeri Fuat Kozluklu, TRT Kürdi Spor Yorumcusu Hâkim Saffet Azbay, Kırıkkale Üniversitesi’nden Levent Eraslan, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Can Bilgili, Televizyoncu Gazeteci Yazar Ahmet Tezcan gibi alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından verildi.

Ayrıca eğitime telekonferans yoluyla bağlanan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özen, Dünya Gazetesi’nden Ekonomi Haberciliği Uzmanı Mehmet Kaya, TRT Radyo Habercisi Ahmet Falih Akıcı, Yeni Birlik Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Okan Sarıkaya, 24 Haber Müdürü İbrahim Güneş, Kamu Gözetim Kurulu’ndan Rıza Çelen, Best Fm Radyo Habercisi Cem Arslan, TRT Haber Muhabiri Emre Yüncü, Fox Tv Sunucusu İsmail Küçükkaya ve Milliyet Gazetesi Yazarı Özay Şendir gibi farklı sektörlerden tanınmış simalar eğitime katkı sağladı.

Eğitim programının ardından yapılacak olan yazılı sınav sonucunda başarılı bulunan kursiyerler, İŞKUR’un işbaşı eğitim ve istihdam desteğiyle, Mardin genelinde bulunan çeşitli basın kuruluşlarında işe alınacaklardır.
"Dicle Kalkınma Ajansı"