“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Gençlik ve Spor Bakanımız Ajansımızın Vizyon Projeleri Tanıtım Toplantısına Katıldı
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Mardin'in Midyat ilçesinde Ajansımızın destek verdiği "Telkâri Tasarım ve Uygulama Merkezi" projesinin protokol imza töreni ile vizyon projeleri tanıtım toplantısına katıldı.

Bakan Kasapoğlu, yerel seçimler öncesi Mardin’deki Ak Parti Belediye Başkan adaylarına destek olmak amacıyla Mardin’e geldi. Mardin’in merkez ve ilçelerinde çeşitli temaslarda bulunan Kasapoğlu’na Ak Parti Mardin Milletvekilleri Şeyhmus Dinçel ve Cengiz Demirkaya, Ak Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu, Ak Parti Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Mehmet Vejdi Kahraman, Ak Parti İl Başkanı Faruk Kılıç, Ak Parti Midyat Belediye Başkan Adayı Veysi Şahin ve Ak Parti Eski Milletvekili Nihat Eri eşlik etti.

Midyat’taki programda halka hitap ettikten sonra "Telkâri Tasarım ve Uygulama Merkezi" projesinin protokol imza törenine katılan Bakan Kasapoğlu, Midyat’ın en önemli turistik yerlerinden biri olan Devlet Konukevi bitişiğinde yer alan tarihi bir konağın Midyat Telkâri Tasarım ve Uygulama Merkezi olarak temsili açılışını gerçekleştirdi. Tarihi mimariye sahip binada geçmişi yaklaşık üç bin yıl öncesine dayanan Telkâri (Gümüş Tel İşleme) Sanatını öğrenen Mardin Artuklu Üniversitesi öğrencileriyle birlikte Telkâri Gümüş İşlemeciliği yaptı. Bakan Kasapoğlu daha sonra protokol üyeleriyle birlikte aynı yerde Ajansımızın vizyon projeleri tanıtım toplantısına katıldı.

Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ tarafından, Ajansımızın bugüne kadar gerçekleştirdiği destekler ile vizyon projeleri konusunda bir sunum gerçekleştirildi. Genel Sekreterimiz, Ajansımızın öncülüğünde, Mardin Artuklu Üniversitesi iş birliğiyle hazırlanan Midyat Kaymakamlığı’nın proje yürütücüsü olduğu “Telkâri Tasarım ve Uygulama Merkezi” projesinin toplam bütçesinin 2 Milyon 973 Bin TL olduğunu Ajansımız tarafından %90 oranında 2 Milyon 676 Bin TL hibe desteği verileceğini söyledi. Projenin hayata geçirilmesi ile birlikte Mardin'in en önemli turistik ürünlerinden biri olan Telkâri Sanatının daha özgün şekilde ele alınarak inovasyona dayalı tasarlanması ve geleneksel üretime yenilikçi boyut kazandırılacağını belirten Genel Sekreterimiz “Kültürümüzün ve yöremizin zenginliğini ziyaretçilere sunabilen bir uygulama merkezi olarak Mardin de görülmeye değer bir uğrak yeri olacaktır" dedi.

Toplantının sonunda Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin, Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ ve Mardin Artuklu Üniversitesi Midyat Meslek Yüksekokulu Müdürü Tarık Demir tarafından “Telkâri Tasarım ve Uygulama Merkezi” projesinin protokolü imzalandıktan sonra program sona erdi.
"Dicle Kalkınma Ajansı"