“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Batman’ın Geleneksel Çarşısına 7 Milyon 770 Bin ₺ Proje Desteği
Batman Belediyesi tarafından, Ajansımızın “Güdümlü Proje Desteği” kapsamında Ajansımıza sunulan “Batman için Yerel Pazar Projesi” Batman Belediyesi Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi’nde tanıtıldı.

Ajansımızın “Güdümlü Proje Desteği” kapsamında desteklenen Batman Belediyesi’nin “Batman için Yerel Pazar” projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Batman Valisi Hulusi Şahin, Batman Belediyesi Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdulkadir Demir, Batman Ak Parti Belediye Başkan Adayı Murat Güneştekin ile çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ “Ajansımızın bu güdümlü proje desteğiyle Batman halkı ve ziyaretçileri açısından kentsel ticaret potansiyelinin geliştirilerek turizmle bütünleştirilmesi yoluyla ekonomik yaşamın canlandırılması ve kentsel yaşam kalitesinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Batman’ın geleneksel yerel pazar çarşısı olan “Alo Tevşo” çarşısının yöresel ve geleneksel ürünleriyle kentin kültürel ve doğal zenginlikleriyle, tarihi ve mimari dokusuna hitap eden kültürel bir çarşı merkezi haline getirilecektir. Batman’ın bu önemli çarşısında temizlik ve hijyen açısından çevre kalitesinin artırılmasıyla görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılmasıdır” diyerek çarşının cazibesinin artırılarak küçük işletmelerin gelir düzeyinin ve istihdam olanaklarının iyileştirileceğini ifade etti.

Projenin amacı Batman’ın simgesi haline gelmiş kentin en işlek ve yoğun çarşısı olan “Alo Tevşo” çarşısının dokusunun korunarak rehabilite ve modernize edilmesidir. Bu çarşı 1990’lı yıllarda belediye tarafından sokaklarda bulunan tablacılara, korunaklı bir yer olması için kurulmuş eski çarşı kültürünü ve dokusunu yaşatan bir çarşı haline dönüşmüştür. Çarşı yoğurt, peynir, sebze, meyve, yumurta, tavuk gibi doğal ürünleri satan zamanla sayıları iki yüz kişiyi bulan bir köy pazarı haline dönüştü. Eski pazar samimiyetini arayan, eskiye özlem duyanların uğrak yeri haline gelmiş; fakat yıllar içinde bakımsızlıktan dolayı yıpranan, yok olmaya yüz tutan, sağlıksız, hijyenden uzak bir çarşı haline dönüşmüştür. Böyle bir değerin, tarihi dokunun, herkesin özlem duyduğu doğallığın yıllar içinde yıpranması tarihi bir kayıp olacağından hareketle eski çarşı sayılarının azaldığı bu dönemde “Alo Tevşo Çarşısı” Batman için önemli değere sahiptir. Bu değerin yıllar içinde yıpranması, hijyenden uzaklaşarak sağlıksız bir ortam olması şehrin imajını zedelemektedir. Eski çarşıların sayısının azaldığı günümüzde çarşının rehabilite edilerek modernizasyon sağlanması, şehrin imajında markalaşması, bölgedeki ticaretin, rekabet edebilirlik düzeyini arttırarak sürdürülebilir ekonomik gelişmeye katkıda bulunması, yerel girişimler yoluyla istihdamın artırılmasına katkı sağlayacaktır.

“Batman için Yerel Pazar” projesinin toplam bütçesi yaklaşık 7 Milyon 770 Bin olup Ajansımız tarafından %90 oranında desteklenerek 6 Milyon 992 Bin hibe desteği sağlanacaktır.
"Dicle Kalkınma Ajansı"