DİĞER HABERLER

Dargeçit’te Proje Ofisi Toplantısı
Ulusal Mimarlık Öğrencileri Mardin’de Buluştu
Proje Uygulama Eğitimleri Dört İlde Gerçekleştirildi
Siirt Pervari’ye 2.2 Milyonluk Proje Desteği
Midyat’ta Tekstil Yatırımları Yoğunlaşıyor
Şırnak’a 7.1 Milyonluk Proje Desteği
Mardin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikaları Dağıtıldı
Mardin’in Kadim Sanatına Ajansımızdan 3 Milyon TL Destek
Batman’a 8 Milyonluk Hibe Desteği
Şırnak’ta Yurtdışı Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı


Kurtalan Çarşısı Ajans Desteğiyle Modern Hale Geliyor

Kurtalan Çarşısı Ajans Desteğiyle Modern Hale Geliyor

2018-06-29 00:00:00
Siirt’in Kurtalan İlçe Belediyesi’nin, Ajansımızın Güdümlü Proje desteği kapsamında Ajansımıza sundukları “Modern Kurtalan Çarşısı” projesinin mutabakat metni imzalandı.

Ajansımızın Güdümlü Proje Desteği çerçevesinde, Siirt’in Kurtalan İlçe Belediyesi ile Ajansımız arasındaki iş birliği sonucunda Kurtalan’ın ana caddesinde bulunan çarşının modernleştirilmesi amacıyla geliştirilen proje, Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanarak Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ ile Kurtalan Belediye Başkanı Nevzat Karaatay tarafından projenin mutabakat metni imzalandı. Projenin tanıtım ve bilgilendirme toplantısı Siirt’in Kurtalan Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya, Siirt Eski Milletvekili Afif Demirkıran, Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası adına Abdülkadir Demirhan ile Başar Taner, Siirt Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı Cemal Koyuncu, Siirt Kültür ve Turizm Müdürü Remzi Uslu, Kurtalan’daki STK temsilcileri ve projeden doğrudan faydalanacak olan Kurtalan çarşı esnafı katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kurtalan Belediye Başkanı Nevzat Karaatay, proje ile Kurtalan Çarşısı'nın modern bir görünüme kavuşacağını söyledi. Karaatay "Kurtalan’a böyle bir proje kazandırdığımız için mutluyuz. Bu projemizin hayata geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ yaptığı konuşmada Ajans’ın sorumluluk bölgesindeki illerin kalkınması için hibe desteği verdiğini belirtti. Altındağ, Kurtalan’ın önemli bir yerleşim merkezi olduğunu ifade ederek, bu çarşının yapımı ile bir model oluşturacaklarını söyledi. Bugüne kadar 15 Temmuz Demokrasi Meydanı düzenlemesi gibi birçok proje ile Kurtalan’a 9-10 milyonluk katkıda bulunduklarını dile getirerek, Kurtalan Ekspresi konusunda belediye ile birlikte ortak çalışmalar yapacaklarını belirtti.

Projenin hayata geçirilmesiyle, Kurtalan’ın Yenidoğan çarşısında yapılacak olan iyileştirme ile fiziksel yıpranmanın giderilmesi, ekonomik ve ticari hayatın canlandırılması ile kültürel varlığın korunması amaçlanmaktadır. Proje ile birlikte çarşının alt ve üst yapısı modern bir hale getirilerek, 300 metre uzunluğundaki çarşıda bulunan işyerleri ve binaların tek tip giydirilmesi öngörülmektedir. Projenin uygulanmaya başlamasından itibaren 24 ayda tamamlanması hedeflenmektedir.

Basında Dika
Dika'nın basında çıkan haberleri için tıklayınız
Doküman Arşivi
Ajans çalışmaları ile üretilen döküman arşivi
Basında Bölgemiz
Bölgemize ait haberler ve güncel etkinlikler
İhale İlanları
Ajans ve yararlanıcılarına ait ihale ilanları
         
Copyright © 2013 dicle kalkınma ajansı


Notice: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' in /var/www/vhosts/dika.org.tr/httpdocs/index.php on line 129