DİĞER HABERLER

Mardin’in Kadim Sanatına Ajansımızdan 3 Milyon TL Destek
Batman’a 8 Milyonluk Hibe Desteği
Şırnak’ta Yurtdışı Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
2018 Yılı Mali Destek Programlarımızın Sonuçları Basın Toplantısında Değerlendirildi
Mardin Teknoloji ve İnovasyon Eğitim Kampüsü Açılıyor
Ajans Yönetim Kurulumuz Şırnak’ta Toplandı
Ajansımıza "Yılın İşbirliği" Ödülü
Şırnak’ta Güçlü Proje Dönemi Başlıyor
Çağrı Merkezi Ziyareti Gerçekleşti
Şırnak’ta Girişimcilik Seferberliği


Cazibe Merkezleri Destekleme Programı Çalıştayı Yapıldı

Cazibe Merkezleri Destekleme Programı Çalıştayı Yapıldı

2018-06-12 11:16:36
Ülkemiz sathında daha dengeli bir yerleşme düzeninin sağlanması ve göçün kademeli olarak yönlendirilebilmesi amacıyla nispeten geri kalmış ve sürekli göç veren bölgelerde metropolleşme eğilimi taşıyan kentsel merkez niteliğindeki yerleşim alanlarına yönelik olmak üzere ‘Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı’ 2010 yılından beri Kalkınma Ajanslarının teknik işbirliğiyle Kalkınma Bakanlığı’nca yürütülmektedir.

Mardin ilinin 2017 yılında dâhil olduğu program kapsamında geçen yıl Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından önerilen 10 milyon TL bütçeli ‘Mardin Tarihi Çarşıların Canlandırılması’ projesi Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından önerilen ile 3 milyon TL bütçeli ‘Kasımiye Medresesi El Cezeri Bilim Müzesi’ projesi desteklenmeye hak kazanmış olup uygulamaya yönelik hazırlık süreçleri devam etmektedir.

Cazibe Merkezlerini Destekleme Programının 2018 yılı başvuruları kapsamında, başvurularının sunulması ve geliştirilmesine yönelik bir ‘proje çalıştayı’ gerçekleştirildi. Söz konusu çalıştaya proje sahibi kurumları temsilen katılan yetkililer ve Ajans uzman personelleri katılım sağladı. Başvurusu alınan projeler tek tek tanıtılarak istişare edildi.

Çalıştayın ardından Ajans Genel Sekreterliğimizin değerlendirmesi ve Değerlendirme Komisyonu kararınca 24 adet proje Kalkınma Bakanlığı’na iletildi. Mardin’in tarihi dokusundan, yemek kültürüne, kültürel zenginliğinden istihdama kadar pek çok farklı alanda öngörülen projelerin onaylanma süreci beklenmektedir.

 
Basında Dika
Dika'nın basında çıkan haberleri için tıklayınız
Doküman Arşivi
Ajans çalışmaları ile üretilen döküman arşivi
Basında Bölgemiz
Bölgemize ait haberler ve güncel etkinlikler
İhale İlanları
Ajans ve yararlanıcılarına ait ihale ilanları
         
Copyright © 2013 dicle kalkınma ajansı


Notice: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' in /var/www/vhosts/dika.org.tr/httpdocs/index.php on line 129