DİĞER HABERLER

Dargeçit’te Proje Ofisi Toplantısı
Ulusal Mimarlık Öğrencileri Mardin’de Buluştu
Proje Uygulama Eğitimleri Dört İlde Gerçekleştirildi
Siirt Pervari’ye 2.2 Milyonluk Proje Desteği
Midyat’ta Tekstil Yatırımları Yoğunlaşıyor
Şırnak’a 7.1 Milyonluk Proje Desteği
Mardin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikaları Dağıtıldı
Mardin’in Kadim Sanatına Ajansımızdan 3 Milyon TL Destek
Batman’a 8 Milyonluk Hibe Desteği
Şırnak’ta Yurtdışı Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı


Tüm İllerimizde 11. Kalkınma Planı Yerel Paydaş Toplantıları Düzenlendi

Tüm İllerimizde 11. Kalkınma Planı Yerel Paydaş Toplantıları Düzenlendi

2018-03-12 00:00:01
Kalkınma Bakanlığı önderliğinde başlatılan ve Ülkemizin gelecek beş yıl içinde ulaşmak istediği hedefleri ortaya koyacak olan On Birinci Ulusal Kalkınma Planı (2019-2023) hazırlıkları kapsamında Ajansımız tarafından TRC3 Bölgesi illerinin tümünde yerel paydaş toplantıları düzenlendi.

Katılımcılık ilkesi temelinde yürütülen On Birinci Kalkınma Planı hazırlık çalışmalarında, merkezi düzeyde gerçekleştirilen Özel İhtisas Komisyonları ve istişare toplantılarının yanı sıra tüm vatandaşların planlama sürecine dâhil olması hedeflenmektedir. Bu çerçevede Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt illeri Valiliklerimizin destekleri ve Ajansımız koordinasyonunda 13-21 Şubat tarihleri arasında toplamda 12 adet yerel paydaş toplantısı düzenlenmiştir. Gün boyu süren toplantıların sabahki oturumları tüm yerel paydaşları kapsayacak şekilde geniş katılımlı olarak düzenlenmiştir. Öğleden sonra ise ‘Kadının Kalkınmadaki Rolü’ ve ‘Gençliğin Toplumsal ve Ekonomik Hayata Katılımı’ temalarının işlenmesine yönelik olmak üzere iki özel oturum gerçekleştirilmiştir.

On Birinci Kalkınma Planının güçlü ve yaygın bir toplumsal ve kurumsal sahipliliğinin oluşturulması, yerel ve merkezi düzeyler arasında görüş alışverişinin sağlanması, temel kalkınma önceliklerinin tespit edilmesi ve politikaların isabetli şekilde belirlenmesi için düzenlenen yerel paydaş toplantılarına Bölgemizden büyük bir katılım sağlandı. Dört ilde düzenlenen geniş katılımlı toplantılara valilikler, kaymakamlıklar, il-ilçe müdürlükleri, belediyeler, ticaret ve sanayi odaları, ziraat odaları, borsalar, üniversiteler, esnaf ve sanatkârlar odaları ve STK’lardan toplamda 500’ün üzerinde katılımcı iştirak etmiştir. Kadınlara yönelik yerel paydaş toplantılarına tüm illerde 120’ye yakın, gençlere yönelik toplantılara ise yaklaşık 100 kişi katılım sağlayarak görüş ve önerilerini bildirmiştir.Geniş katılımlı toplantılarda öncelikle verilen 17 başlık içerisinden (demokrasi adalet güvenlik, eğitim, sağlık, tarım ve kırsal kalkınma, istihdam, turizm, teknolojiye dayalı yenilikçi ve rekabetçi üretim, gelir dağılımı, ekonomik istikrar, bölgesel gelişme, enerji, bilgi ve iletişim teknolojileri, kentsel yaşam, ulaştırma, kamu hizmet sunumu ve yönetişim, çevre, uluslararası işbirliklerinin geliştirilmesi) puanlama yöntemiyle illerin öncelikleri ve bu öncelikler altında izlenecek politikalar belirlenmiştir. Sonrasında da masa çalışmalarıyla katılımcıların görüş ve önerileri alınarak tespit edilen politikalar için alınacak tedbirler ortaya konulmuştur. Kadınlara yönelik yerel paydaş toplantısında ise ‘Kadının Kalkınmadaki Rolü’ teması işlenerek ‘kadın istihdamı ve girişimciliğinin artırılması’ ile ‘kadının sosyal hayata katılımı’ politikaları için yine masa çalışmalarıyla tedbirler belirlenmiştir. Gençlere yönelik yerel paydaş toplantısında da ‘Gençliğin Toplumsal ve Ekonomik Hayata Katılımı’ teması için ‘genç istihdamı ve girişimciliğin desteklenmesi’ ile ‘gençliğin toplumsal hayata katılımı’ politikaları görüşülerek bu politikaların hayata geçirilmesi için alınması gereken tedbirler belirlenmiştir. Her iki oturumda da masalarda bulunan moderatörler, katılımcıların tedbirler için sundukları önerilerini not etmişlerdir. Tüm toplantılar neticesinde katılımcılarla birlikte belirlenen öncelikler, politikalar ve tedbirleri içerecek şekilde il raporları hazırlanarak Kalkınma Bakanlığı’na iletilmiştir.

Toplumun tüm kesimlerinin plandan beklentileri ile katkılarını almak ve plana yansıtmak amacıyla Kalkınma Bakanlığı tarafından düzenlenen anket çalışması devam etmektedir. Bu anket vasıtasıyla sunacağınız katkılar planın önceliklerinin belirlenmesine ışık tutacaktır.

Ankete katılmak için lütfen tıklayınız.
Basında Dika
Dika'nın basında çıkan haberleri için tıklayınız
Doküman Arşivi
Ajans çalışmaları ile üretilen döküman arşivi
Basında Bölgemiz
Bölgemize ait haberler ve güncel etkinlikler
İhale İlanları
Ajans ve yararlanıcılarına ait ihale ilanları
         
Copyright © 2013 dicle kalkınma ajansı


Notice: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' in /var/www/vhosts/dika.org.tr/httpdocs/index.php on line 129