DİĞER HABERLER

Dargeçit’te Proje Ofisi Toplantısı
Ulusal Mimarlık Öğrencileri Mardin’de Buluştu
Proje Uygulama Eğitimleri Dört İlde Gerçekleştirildi
Siirt Pervari’ye 2.2 Milyonluk Proje Desteği
Midyat’ta Tekstil Yatırımları Yoğunlaşıyor
Şırnak’a 7.1 Milyonluk Proje Desteği
Mardin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikaları Dağıtıldı
Mardin’in Kadim Sanatına Ajansımızdan 3 Milyon TL Destek
Batman’a 8 Milyonluk Hibe Desteği
Şırnak’ta Yurtdışı Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı


Ajansımız ve BİK İşbirliği ile Yerel Basına Eğitim Desteği

Ajansımız ve BİK İşbirliği ile Yerel Basına Eğitim Desteği

2018-03-01 00:00:00
Ajansımızın 2017 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından Ajansımıza sunulan “Yerel Yazılı Basında Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi Eğitimi” projesi hayata geçirildi.

Mardin'de yerel basın çalışanlarına yönelik olarak Ajansımızın eğitim salonunda gerçekleştirilen eğitim iki gün sürdü. Eğitim Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Haluk Birsen tarafından verildi. Otuza yakın basın mensubunun katıldığı eğitimde haber dili, mizanpaj, haber unsurları, haber toplama yazma teknikleri, örnek vaka ve grup çalışmaları gibi çeşitli konularda uygulamalı interaktif bir eğitim gerçekleştirildi.

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca, Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Şakir Öner Öztürk, Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ, Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Mardin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Akın, Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaaddin Aydın, Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Mehtap Bingül, Mardin İl Müftü Yardımcısı Şadiye Yılmaz, Artuklu İlçe Müftüsü Mustafa Ali Işık katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Basın İlan Kurumu (BİK) Mardin Şube Müdürü Adnan Günbegi, yaptığı açıklamada, bu programın DİKA ile gerçekleştirdikleri ilk program olması nedeniyle kendileri için özel olduğunu söyledi. Günbegi, "Bu eğitimle yerel basını güçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi. Bu kapsamda basın mensuplarına yönelik düzenlenen eğitim seminerlerinin ikincisini düzenlediklerini kaydeden Günbegi, şöyle devam etti. "Şu an Mardin'de bulunan 12 yerel gazete ve ulusal medya temsilcilerinden oluşan 26 kişiye eğitim veriyoruz. Mardin basınının daha etkili haberler ile yerel ve ulusal basında yer alması, gazete mizanpaj ve tasarımları ile en iyiler içinde olması için çalışacağız. Buna benzer programların devam etmesi temennisindeyim. DİKA tarafından ikinci projemizde onaylandı. Bunu da bir ay içerisinde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ yaptığı konuşmada, “Bu proje ile bizler için olmazsa olmazımız olan basınımızın güzide çalışanlarına yönelik olarak bir eğitim desteği sağlamaya çalıştık. Basının bulunmadığı bir toplumda demokrasiden bahsedilemez. Basın toplumun gören gözüdür, hizmet üretenler ile hizmet alanlar arasında bir köprü görevini üstlenir. Hizmet verenler eksiklik ve aksaklıkları basından öğrenir ve tamamlar. Projeye dayalı bu tür faaliyetleri her zaman desteklemeye hazırız. Önümüzdeki günlerde yine BİK ile birlikte “Kurumsal İletişim Eğitimi” projesini hayata geçireceğiz. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda görevli “Halkla İlişkiler” görevlilerinin eğitileceği eğitim projesini destekleyeceğiz” dedi. Altındağ, kurumsal kapasitenin artırılması ve geliştirilmesi noktasında teknik desteğin sadece basına değil, kamu kurumlarına, özel sektöre, üniversitelere ve kurumsal hafızası olan tüm kuruluşlara kapılarının açık olduğunu söyledi.Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca konuşmasında gelecek dönemde internet medyasının basılı medyanın yerini alacağını belirtti. Karaca, “Gazetecilik sadece ülkemizde değil, bütün dünyada artık kâğıt üzerinde değil, dijital ortam diye adlandırdığımız internet ortamında yapılmaktadır. Bu dijital yayıncılık döneminde, yayıncılığa yatkın, donanımlı, kaliteli ve nitelikli elemanların gazetelerimizin kadrolarında yer alması gerekiyor. Bu dönüşüm istesek de istemesek de gerçekleşecek. Yazılı basınımızın dijitale dönüşmesi gerekiyor derken asla yazılı basınımızın kendi kaderine terk edilerek gerçekleşmesini kast etmiyoruz. Yazılı basınımızın dönüşümünü kast ediyoruz. Bu vesileyle projemize destek veren başta DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Artuklu İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Şakir Öner Öztürk, DİKA’nın Mardin’in kalkınmasında ve insan gücünün iyileştirilmesinde önemli destekler verdiğini belirterek, DİKA ve BİK tarafından gazetecilere dönük gerçekleştirilen eğitimin Mardin’de yapılmasından duyduğu memnuiyeti dile getirdi. Basın mensupları ile uyum içinde çalıştıklarını ifade eden Öztürk, bu tür etkinliklerde kendilerine düşen görevi yerine getireceklerini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından eğitime katılan basın mensuplarına sertifikaları protokol üyeleri tarafından verildikten sonra günün anısına toplu hatıra fotoğrafı çektirildi.
Basında Dika
Dika'nın basında çıkan haberleri için tıklayınız
Doküman Arşivi
Ajans çalışmaları ile üretilen döküman arşivi
Basında Bölgemiz
Bölgemize ait haberler ve güncel etkinlikler
İhale İlanları
Ajans ve yararlanıcılarına ait ihale ilanları
         
Copyright © 2013 dicle kalkınma ajansı


Notice: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' in /var/www/vhosts/dika.org.tr/httpdocs/index.php on line 129