DİĞER HABERLER

Şırnak’ta Güçlü Proje Dönemi Başlıyor
Çağrı Merkezi Ziyareti Gerçekleşti
Şırnak’ta Girişimcilik Seferberliği
Şırnak’ta İlk Kömür Ocağı Teşviki
Küçükbaş Hayvan Payetleme Birimi Güdümlü Projesi
Kurtalan Çarşısı Ajans Desteğiyle Modern Hale Geliyor
Siirt'te Helvacılar Çarşısı Canlanıyor
Dara Antik Kenti Yeniden Canlandırılıyor
Ajans Üniversite İşbirliği Platformu’nun Yedinci Toplantısı Gerçekleştirildi
SIAL Uluslararası Gıda Fuarı Hazırlık Toplantısı Yapıldı


Faraşin Balı Coğrafi İşaret Tescili Çalışmaları Tamamlandı

Faraşin Balı Coğrafi İşaret Tescili Çalışmaları Tamamlandı

2018-01-05 00:00:00
Ajansımızın hazırlamış olduğu “TRC3 Bölgesi Coğrafi İşaretler Projesi” kapsamında Şırnak’tan Coğrafi İşaret adayı olarak seçilen Faraşin Balının tescil başvuru süreci ile ilgili Şırnak’ta toplantı gerçekleştirildi.

Şırnak’taki proje katılımcısı kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından ilk sırada seçilen Faraşin Balının başvuru sürecinin planlanması için Ajansımız Şırnak Yatırım Destek Ofisinde ilk toplantı yapıldı. Toplantıya Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ’ın yanı sıra, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, Harran Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ebru Sakar, UNDP Sektör Sorumlusu Bülent Açıkgöz, GAP İdaresi Proje Saha Koordinatörü Arzu Karaaslan Azizoğlu, Şırnak Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ferhat Şirin Sökmen, Şırnak Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Habip Aşan, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, Proje Koordinatörü Ajansımızın Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi Başkanı Murat Erçin, Birim Uzmanı Yusuf Kaplan, Şırnak Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Naif Çiftçi ile ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Şırnak’ta coğrafi işaretli ürünler arasında ön plana çıkan Faraşin Balı numuneleri Harran Üniversitesi ekibi tarafından Beytüşşebap’a gidilerek Bal Üreticileri Birliği yetkilileri refakatinde alınarak laboratuvar analizleri yapıldı. Toplantıda Faraşin Balı Laboratuvar sonuçları ve bulguları açıklanarak başvuru süreci tartışıldı.

“TRC3 Bölgesi Coğrafi İşaretler Projesinin” amacı, Ajansımızın faaliyet gösterdiği illerde sınırları belirli coğrafi alanlarda üretimi yapılan özgün sınırlı sayıda tarım ve gıda ürünlerinin coğrafi işaret tescilinin yapılmasıdır. Böylece değer ederinin yükseltilmesi, ürünün özgünlüğünün korunması, üretim yapan çiftçi ve üretim ve pazarlama zinciri içinde yer alan aktörlerin gelirlerinin arttırılması ve bu yolla yerel kalkınmanın sağlanmasıdır.

Böylece özellikle yerel üreticilerin pazara yönelik üretim yapmaları konusunda cesaretlendirilmesi, daha kaliteli üretimde bulunmaları için teşvik aracı olarak kullanılması ve yerel dinamiklerin canlandırılması bakımından önem taşımaktadır. Proje üretimi yapılan ve coğrafi işaret adayı olabilecek özgün tarımsal ve gıda ürünlerinin belirlenmesi, bu ürünlere coğrafi işaret alınması için gerekli teknik ve idari çalışmaların ilgili kurum ve kuruluşlarla ile iş birliği içinde başlatılması ve yürütülmesini kapsamaktadır.

Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Şırnak ili iklim olarak arıcılığa son derece elverişlidir. İlkbaharda açan çiçekler Beytüşşebap ve Uludere ilçelerinin yüksek rakımlı yaylalarında son bahara kadar tazeliğini korumaktadır.  Kışlatmak için ise Cizre, İdil ve Silopi ilçelerimiz elverişlidir.  Şırnak’ta arıcılık yapan aile işletme sayısı: 750 (Arıcılar Birliğine kayıtlı Çiftçiler) kayıtlı aktif arılı kovan sayısı 80 bin adet, yıllık bal üretimi 700-800 ton, başlıca bitki türleri geven, tusi, üçgül, kekik, ıhlamur çiçeği, peygamber çiçeği ve daha birçok endemik ve tıbbi aromatik bitki mevcuttur.  Bu üretim rakamları ele alındığında yöre halkının gelir seviyesini arttırabilmek ve istihdam sorununu çözmek adına bal ile ilgili yatırım alanlarının daha da geliştirilmesi gerekmektedir. Coğrafi işaretler, halkın kırsal kalkınma konusunda bilinçlendirilmesi, yerel pazar oluşturma, geleneksel üretimi destekleme ve özellikle yerel üreticilerin pazara yönelik üretim yapmaları konusunda cesaretlendirilmesi, daha kaliteli üretimde bulunmaları için teşvik aracı olarak kullanılması ve yerel dinamiklerin canlandırılması bakımından önem taşımaktadır" dedi.

"TRC3 Bölgesi Coğrafi İşaretler Projesi" Ajansımızın sorumlu olduğu Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsamaktadır.

Basında Dika
Dika'nın basında çıkan haberleri için tıklayınız
Doküman Arşivi
Ajans çalışmaları ile üretilen döküman arşivi
Basında Bölgemiz
Bölgemize ait haberler ve güncel etkinlikler
İhale İlanları
Ajans ve yararlanıcılarına ait ihale ilanları
         
Copyright © 2013 dicle kalkınma ajansı


Notice: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' in /var/www/vhosts/dika.org.tr/httpdocs/index.php on line 129