DİĞER DUYURULAR

Ajansımızından Yatırımcılara Yurtdışı İhracat Hamlesi
Mardin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvuruları Başladı
Şırnak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvuruları Başladı
Ankara Girişim Projesi Mentörlük Programı Başvuruları
2018 Yılı 3 Aylık Bütçe Uygulama Sonuçları
2017 Yılı Teknik Destek Programı Kasım-Aralık Dönemi Sonuçları
Sürekli İşçi Kadrosu Sözlü Sınav Sonuçları
Sivil Toplum Destek Programı Bilgilendirme Toplantıları
Bağımsız Değerlendirici İlanı
Ülkemizin Gelecek 5 Yılını Birlikte Planlayalım


Kudüs İnsanlığın Ortak Mirasıdır

Kudüs İnsanlığın Ortak Mirasıdır

2017-12-08 00:00:00
Kamuoyunun bildiği üzere ABD Başkanı Trump tarafından ilan edilen, “Kudüs’ün İsrail’in Başkenti Olduğu” kararı, başta İslam dünyası olmak üzere, tüm dünyada tepkiyle karşılandı.

Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi, güçlü olanın istediği gibi hareket etmesinin haklılık getirmeyeceğini, asıl önemli olanın haklı olmak olduğunu belirterek bu hukuksuz kararı tanımıyoruz. Çünkü bu karar dünyada sağduyu sahibi olan, insan haklarına ve adalete inanan, güçlüden yana değil haklıdan yana olan herkesi derinden üzmüştür. Dicle Kalkınma Ajansı olarak bizlerde ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak kabul etme kararını kabul etmiyor ve kınıyoruz. Ortadoğu Coğrafyasına komşu konumundaki Ajansımızın faaliyet alanı olan TRC3 Bölgesi’nde yaşayan bizlerin yanı başımızda meydana gelebilecek huzursuzluklardan etkilenmemesi düşünülemez.

Kudüs üç semavi dinin kutsal kabul ettiği, Müslümanların ilk kıblesi olan, sadece orada yaşayan Filistinlilerin değil tüm İslam Aleminin gözbebeği konumundaki bir şehirdir. Birleşmiş Milletlerin Kudüs’ün özel statüsüyle ilgili uluslararası kararına rağmen, ABD’nin tek başına almış olduğu bu karar, Ortadoğu’daki karışıklıkları daha da arttıracağı, içinden çıkılmaz bir sorun haline getireceği aşikardır. Bu nedenle medeniyetler çatışması gibi bir dünya felaketine sebep olabilecek olan bu kararın, daha çok kan akmasına ve gözyaşı dökülmesine meydan verilmeden, bir an önce aklı selim bir şekilde gözden geçirilmesini ve uluslararası hukukun belirlediği çerçevede çözülerek krizin giderilmesini talep ediyoruz.

Kamuoyuna ilanen duyurulur.
 
Yılmaz Altındağ
Dicle Kalkınma Ajansı
Genel Sekreteri
Basında Dika
Dika'nın basında çıkan haberleri için tıklayınız
Doküman Arşivi
Ajans çalışmaları ile üretilen döküman arşivi
Basında Bölgemiz
Bölgemize ait haberler ve güncel etkinlikler
İhale İlanları
Ajans ve yararlanıcılarına ait ihale ilanları
         
Copyright © 2013 dicle kalkınma ajansı


Notice: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' in /var/www/vhosts/dika.org.tr/httpdocs/index.php on line 129