DİĞER HABERLER

Ajans Üniversite İşbirliği Platformu’nun Yedinci Toplantısı Gerçekleştirildi
SIAL Uluslararası Gıda Fuarı Hazırlık Toplantısı Yapıldı
Midyat'a Telkâri Tasarım Merkezi Yapılıyor
Cazibe Merkezleri Destekleme Programı Çalıştayı Yapıldı
​Mardin’de 2000 Kişiye İstihdam
Proje Döngüsü Eğitimi Sertifikaları Dağıtıldı
​Harran Üniversitesi İle Coğrafi İşaretler Protokolü İmzalandı
Gerçüşlü Girişimcilere Yönelik "Hibe ve Teşvikler" Semineri Düzenlendi
Batman OSB'deki Firmalara Proje Eğitimi
Siirt'e Yıldız Yağmuru


Mardin Gıda Analiz Laboratuarı Güdümlü Projesi Başlangıç Toplantısı Yapıldı

Mardin Gıda Analiz Laboratuarı Güdümlü Projesi Başlangıç Toplantısı Yapıldı

2017-03-13 00:00:00
Ajansımızın Güdümlü Proje Desteği kapsamında Kızıltepe Ticaret Borsası ile işbirliği çerçevesinde geliştirilen “Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi” projesinin başlangıç toplantısı gerçekleştirildi.

Ajanslar, güdümlü proje kapsamına alınacak projeleri ilgili paydaşlarla birlikte geliştirerek ilgili kurum ve kuruluşları istişare etmek üzere başlangıç toplantısına davet eder. Bu toplantılarda söz konusu projenin gerekliliği, içeriği ve uygulamada yer alması gereken muhtemel aktörler gibi hususlar görüşülür. Bu amaçla Ajansımız tarafından Kızıltepe Ticaret Borsası ile birlikte geliştirilen “Mardin Tarım ve Gıda Sanayi Altyapısının Güçlendirilmesi” projesinin “Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi” bileşeninin güdümlü bir proje olarak değerlendirilebilmesi ve somutlaştırılarak uygulanabilmesi amacıyla Kızıltepe Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde başlangıç toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ’ın yanı sıra, Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Mardin Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Abdulnasır Duyan, Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı M. Şerif Öter, Kızıltepe TSO Genel Sekreteri Ahmet Aslan, Mardin Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanı Salih Sancar, Mardin Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Abdullah Ensari ve Ajansımızın Mardin Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü M. Emin Paça katıldı.

Mardin’de üretilen tarımsal ürünlerin büyük çoğunluğu ihraç edilmesine karşın ilde gıda analizine yönelik bir laboratuar altyapısı bulunmadığından ürünler tahlil için Mersin’e gönderiliyor. İhraç edilen ürünlerin kontrol aşamalarında yaşanan olası sorunlar ve yeniden analiz gerektiren durumlarda bazen 24 saatte sonuç alınamıyor. Bu durumda ciddi bekleme kayıpları oluyor; çünkü bu sanayi için çok uzun bir süredir. Hatta tahlil sonuçlarının onaylanmadığı da oluyordu.Ayrıca tarımsal üretim yapan çiftçilerin ürünlerini pazarlamalarında geleneksel “Buğday Pazarı” uygulaması ile aracılara komisyon verildiğinden, ciddi gelir kayıpları meydana geliyor. Bu durum ürün ve fiyat dengesinin de kontrol edilememesine ve dönemsel manipülasyonlar ile üretici olan çiftçileri bağımlı hale getirmektedir. Burada esas olan tarımdan kazanan ve kendini geliştirebilen bir çiftçi modeli oluşturabilmektir.  Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi projesi, Kızıltepe Ticaret Borsası’nın “Yeni Hizmet Binası ile Modern Ticaret Borsası Altyapısının Kurulması” projesi ile entegre bir şekilde uygulanması öngörülmektedir. Ajansımız, bu bileşen kapsamında modern bir bina oluşturarak Borsa’nın laboratuvar, müzayede salonu, elektronik satış sistemi ile çiftçi eğitimine yönelik eğitim salonu ve konferans salonu kısımlarını projelendirmek kaydıyla destekleyecektir. Projenin güdümlü proje desteği kapsamındaki Ajans bütçesi 2 milyon TL olup, uygulama projesinin çıktılarına göre bu miktar revize edilebilecektir.

Katılımcılar tarafından, projenin olgunlaştırılması amacıyla 24 Mart 2017’de tekrar bir araya gelmek üzere karar verilmesinin ardından ilk toplantı sona erdi.
Basında Dika
Dika'nın basında çıkan haberleri için tıklayınız
Doküman Arşivi
Ajans çalışmaları ile üretilen döküman arşivi
Basında Bölgemiz
Bölgemize ait haberler ve güncel etkinlikler
İhale İlanları
Ajans ve yararlanıcılarına ait ihale ilanları
         
Copyright © 2013 dicle kalkınma ajansı


Notice: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' in /var/www/vhosts/dika.org.tr/httpdocs/index.php on line 129