DİĞER HABERLER

Ajans Üniversite İşbirliği Platformu’nun Yedinci Toplantısı Gerçekleştirildi
SIAL Uluslararası Gıda Fuarı Hazırlık Toplantısı Yapıldı
Midyat'a Telkâri Tasarım Merkezi Yapılıyor
Cazibe Merkezleri Destekleme Programı Çalıştayı Yapıldı
​Mardin’de 2000 Kişiye İstihdam
Proje Döngüsü Eğitimi Sertifikaları Dağıtıldı
​Harran Üniversitesi İle Coğrafi İşaretler Protokolü İmzalandı
Gerçüşlü Girişimcilere Yönelik "Hibe ve Teşvikler" Semineri Düzenlendi
Batman OSB'deki Firmalara Proje Eğitimi
Siirt'e Yıldız Yağmuru


Mardin OSB’nin Enerji Sorunu Projesi Başlangıç Toplantısı Yapıldı

Mardin OSB’nin Enerji Sorunu Projesi Başlangıç Toplantısı Yapıldı

2017-03-14 20:12:16
Mardin Organize Sanayi Bölgesi’nin enerji altyapısını güçlendirmek amacıyla Ajansımızın güdümlü proje desteği kapsamında “Mardin Gıda Sanayi Altyapısı Projesi” başlangıç toplantısı Mardin Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya ev sahibi olarak Mardin Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şükrü Karaboğa, Mardin OSB Müdürü Abdullah Ensari, Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ, Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Dündar, Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Çetin, Mardin TSO Genel Sekreteri Çetin Sasa ve Mardin Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanı Salih Sancar katıldı.

Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ yaptığı konuşmada Bölge’nin en önemli sorununun enerji olduğunu söyledi. Kızıltepe’de özellikle yazın saatlerce hatta günlerce elektrik kesintileri olduğunu ayrıca voltaj düşüklüğü sebebiyle makinelerin çalışmasında sorun meydana geldiğini belirtti. “Mardin Gıda Sanayi Altyapısı Güdümlü Projesi” Mardin Organize Sanayi Bölgesi için çok değerli bir proje olduğunu ifade etti.

Mardin Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Şükrü Karaboğa, TEİAŞ’tan elektrik almayan tek organize sanayi bölgesi olduklarını, bu nedenle Türkiye’nin en pahalı elektriğini kullanan OSB olduklarını söyledi. Karaboğa “Aylık bir milyon liraya varan kaybımız var. Bu yüzden bir trafo merkezi kurmak istiyoruz. Eğer bürokratik prosedürlere takılacaksak kendi imkânlarımızla yapabiliriz. Geçmiş’te DİKA’dan çok destek aldık; örneğin elektrik, su ve yol ihtiyacı konusunda Mardin Organize Sanayi Bölgesi’nin ihtiyaçlarını giderdi. Bu proje ile 50+50 olmak üzere toplam 100 Megawatlık geleceğe yönelik bir trafo merkezi yapılacaktır. İlk etapta 50 Megawatt OSB için yeterli olacaktır. Böylece Atatürk Barajı’ndan doğrudan elektrik alacağız. Bundan sonra Atatürk Barajı çalıştığı sürece elektrik kesintimiz hiç olmayacaktır” dedi.

 “Mardin Gıda Sanayi Altyapısının İyileştirilmesi Güdümlü Projesi” Bölgenin ihracata katkı sağlayan en önemli üretim merkezi konumunda olan Mardin Organize Sanayi Bölgesi’nde enerji istikrarı sorununa çözüm bulmak için geliştirilmiş bir projedir. Bu sorun Mardin OSB’deki üretici ve ihracatçıyı ciddi bir şekilde olumsuz etkilemektedir. Üretimde verimlilik kayıplarının yanı sıra zamanlanmış üretimi yerine getirememe, sevkiyat gecikmeleri gelir ve pazar kayıplarını beraberinde getirmektedir. İlin dengesiz elektrik tüketimi, kayıp - kaçak oranlarının fazlalığı, yer altı sularının tarımsal sulamalarda 500 m derinliğe kadar elektrikli sulama motorları ile kullanımı ve bunun iki üç binlerle ifade edilen kaçak kuyulardan sağlanması gibi sorunlar, ilin ekonomik yaşamını olumsuz etkilemektedir.

Önerilen proje ile 22 Megawatt güce sahip Mardin Organize Sanayi Bölgesinde gelecekte güç artışlarını karşılayacak şekilde 50 Megawatt gücünde bir trafo merkezi kurulacaktır. Projenin yaklaşık maliyeti 4 milyon TL olup bu maliyetin verimlilik artışları ile birkaç ay içerisinde karşılanması öngörülmektedir. Çünkü Mardin OSB’nin elektrik konusunda aylık ortalama bir milyon liralık kaybı olmaktadır. Buda geri dönüşü çok hızlı olabilecek bir verimlilik projesi niteliğindedir.

Katılımcıların proje konusundaki görüşlerini ifade ettikleri başlangıç toplantısı karşılıklı fikir alış verişinin ardından sona erdi.
Basında Dika
Dika'nın basında çıkan haberleri için tıklayınız
Doküman Arşivi
Ajans çalışmaları ile üretilen döküman arşivi
Basında Bölgemiz
Bölgemize ait haberler ve güncel etkinlikler
İhale İlanları
Ajans ve yararlanıcılarına ait ihale ilanları
         
Copyright © 2013 dicle kalkınma ajansı


Notice: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' in /var/www/vhosts/dika.org.tr/httpdocs/index.php on line 129