DİĞER HABERLER

Proje Döngüsü Eğitimi Sertifikaları Dağıtıldı
​Harran Üniversitesi İle Coğrafi İşaretler Protokolü İmzalandı
Gerçüşlü Girişimcilere Yönelik "Hibe ve Teşvikler" Semineri Düzenlendi
Batman OSB'deki Firmalara Proje Eğitimi
Siirt'e Yıldız Yağmuru
1. Uluslararası Mühendislik ve Teknoloji Sempozyumu Yapıldı
Üniversiteli Öğrencilere Proje Döngüsü Eğitimi
Şehirler İçin Bilim ve Umut Işığı, Şehir Ödülleri Türkiye 2018
Dicle Kalkınma Ajansı'ndan Siirt'te Bir İlk
Üniversiteli Gençlerle Kariyer Paneli Yapıldı


Ajansımızdan Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlere Cazibe Merkezleri Programı Bilgilendirmesi

Ajansımızdan Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlere Cazibe Merkezleri Programı Bilgilendirmesi

2017-02-06 19:11:06
Ajansımız tarafından Mardin - Şırnak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyelerine Cazibe Merkezleri Programı hakkında Mardin’de bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hükümetimizin özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerini kalkındırmak amacıyla hazırladığı Cazibe Merkezleri Programı konusunda ilgili tüm kesimlerin bilgilendirilmesi için Ajansımız çeşitli yerlerde bilgilendirme toplantıları yapmaktadır. Bu toplantıların sonuncusu Mardin - Şırnak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyelerine yönelik olarak Mardin’de Ajansımızın Ana Hizmet Binasında gerçekleştirildi.

Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ’ın ev sahipliğinde yapılan toplantıya Mardin - Şırnak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı M. Nurullah Budak’ın yanı sıra yönetim kurulu üyeleri ve Odaya üye serbest muhasebeci ve mali müşavirler katıldı.

Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ yaptığı açılış konuşmasında Cazibe Merkezleri Programı ile Bölge’nin kalkınmasına bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş önemli bir destek sağlanacağını söyledi. Cazibe Merkezleri Programının 63 milyar dolarlık yatırımla 20 ülkenin bütçesinden fazla olduğunu vurgulayan Genel Sekreter "Geçmiş dönemlerdeki hükümetlerin açıkladığı teşvik programlarını incelediğimizde bu gerçekten yüzyılın projesi. Bölgemizi bir cazibe merkezi haline getirip, yatırımcılara inanılmaz imkânlar sağlayarak onları buraya çeken büyük bir teşviktir" ifadesini kullandı. Hükümetin bu yönde çok önemli çalışmalarının olduğunu belirten Genel Sekreter programın özelde istihdam ve üretimi ön gördüğünü aktardı. Burada özellikle cazibe merkezinin ortasında bulunan Bölgemizdeki yatırımcılara inanılmaz imkânlar sağlandığını belirtti. Altındağ, “Devletimizin bu bölgeye pozitif ayrımcılık yaptığını görüyoruz. Bir bölge insanı olarak bunu çok önemsiyoruz. Ajans tarafından buradaki yatırımcılara teknik destek vereceğiz” diyerek fikri ve projesi olan herkesin ayağına gideceklerini sözlerine ekledi.Mardin Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Emin Paça tarafından katılımcılara geniş kapsamlı bir sunum gerçekleştirildi. Sunumda ülkemizdeki bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla gerçekleştirilecek olan özel sektör yatırımlarına yönelik “Cazibe Merkezleri Programı” kapsamında verilecek olan destekler anlatıldı. Buna göre; yeni yatırım projeleri ile yarım kalmış ya da yatırımı tamamlanarak işletme sermayesi yetersizliği nedeniyle işletmeye geçememiş veya başka sebeplerle faaliyet göstermeyen tesislerin yeniden ekonomiye kazandırılması için çeşitli destekler verilecektir. Bu destekler danışmanlık hizmeti, bedelsiz yatırım yeri tahsisi, anahtar teslim fabrika binası yapımı, faizsiz yatırım kredisi, faiz indirimli işletme kredisi, üretim tesislerini taşıma desteği şeklinde olacaktır.

Yatırım teşvikleri açısından altıncı bölgede yer alan TRC3 Bölgesi (Mardin, Batman, Siirt, Şırnak) Cazibe Merkezleri Programı ile özellikle imalat sanayi açısından tüm dünyada en cazip olanakların sunulduğu yatırım ortamı koşullarına sahip hale geldi. Yatırımın en başından başlamak suretiyle fizibilitesinden, arazi teminine, bina inşaatından, makine ekipman alımına ve işletme kredisine kadar bütün aşamalarda teknik ve mali imkanların en üst düzeyde sunulacağı, hatta belli yatırım kalemlerinde kamu alım garantisinin sağlanmasıyla pazar koşullarının da önemli ölçüde iyileştirildiği bir program hayata geçirilecektir. Böylece beş ana sorun olarak belirlenen işsizlik, az gelişmişlik, düşük ihracat, yüksek göç oranı ve mülteci sorunlarının çözülmesi hedeflenmektedir.
Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinin dâhil olduğu 23 ilde özel sektöre yönelik olarak geliştirilen “Cazibe Merkezleri Programı” kapsamında başvuru süreci başlamış olup Ajansımız başvuru süreçlerinin yürütülmesinde ve yatırımların izlenmesinde Kalkınma Bankası üzerinden yatırımcılara teknik destek vermektedir.

Gerçekleştirilen bilgilendirmenin ardından “Cazibe Merkezleri Programı” ile ilgili katılımcıların merak ettikleri sorular cevaplandırıldıktan sonra toplantı sona erdi.

Basında Dika
Dika'nın basında çıkan haberleri için tıklayınız
Doküman Arşivi
Ajans çalışmaları ile üretilen döküman arşivi
Basında Bölgemiz
Bölgemize ait haberler ve güncel etkinlikler
İhale İlanları
Ajans ve yararlanıcılarına ait ihale ilanları
         
Copyright © 2013 dicle kalkınma ajansı


Notice: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' in /var/www/vhosts/dika.org.tr/httpdocs/index.php on line 129